NA DOBRE i NA ZŁE, odc. 495. LUDMIŁA NIE ŻYJE - na co umarła. Ludmiłę zabił NEUROHORMONALNY GUZ KRĘGOSŁUPA. Czy taki NOWOTWÓR istnieje? ZDJĘCIA

2012-10-16 19:00

ŚMIERĆ w NA DOBRE i NA ZŁE. W 495 odcinku Na dobre i na złe po wielu miesiącach walki z chorobą UMIERA LUDMIŁA Papierniak (Paulina Chruściel), narzeczona Przemka Zapały (Marcin Rogacewicz). Na co UMARŁA LUDMIŁA? Ludmiłę zabił nieoperacyjny NEUROHORMONALNY GUZ KRĘGOSŁUPA w przestrzeni zaotrzewnowej. Czy taki nowotwór w ogóle istnieje? Czy diagnoza lekarzy z Leśnej Góry została wymyślona tylko na potrzeby serialu?

NA DOBRE i NA ZŁE odc. 495 ŚMIERĆ LUDMIŁY - zobacz ZWIASTUN >>>

CHOROBA LUDMIŁY - na co umarła Ludmiła

Ludmiła Papierniak o tym, że choruje na złośliwy nowotwór dowiedziała się w 441 odcinku Na dobre i na złe. Podczas operacji Ludmiły dr Michał Sambor (Radosław Krzyżowski) odkrył neurohormonalnego guza kręgosłupa w przestrzeni zaotrzewnowej.

Neurohormonalny GUZ KRĘGOSŁUPA LUDMIŁY - czy taki nowotwór istnieje

Ludmiła miała guza kręgosłupa przestrzeni zaotrzewnowej. Co to oznacza?

Przestrzeń zaotrzewnowa jest obszarem znajdującym się w tylnej części jamy brzusznej, w którym narządy nie są poprzedzielane między sobą otrzewną. Jest zlokalizowana przy najniższych kręgach piersiowych oraz odcinku lędźwiowym kręgosłupa aż do kości miednicy. Znajdują się w niej są nadnercza, nerki, moczowody, aorta, żyła główna dolna, trzustka, węzły chłonne oraz niektóre odcinki dwunastnicy i jelita grubego.

NA DOBRE i NA ZŁE - więcej o serialu >>>


Guzy pierwotne przestrzeni zaotrzewnowej to najczęściej mięsaki. Są to jednak bardzo rzadkie patologie. Mogą prowadzić do przemieszczenia nerek i innych struktur przestrzeni zaotrzewnowej. U 80 proc. pacjentów guzy kręgosłupa przestrzeni zaotrzewnowej są złośliwe. Jeśli ich umiejscowienie wyklucza możliwość wycięcia operacyjnego u pacjenta pojawią się przerzuty, które doprowadzają do śmierci chorego.

W zaawansowanym stadium neurohormonalnego guza kręgosłupa występują zmiany skórne - wysypka, świąd na skórze, a także powiększone węzły chłonne.


Najnowsze