Opowiem ci o zbrodni Gonera

i

Autor: Materiały prasowe

Jak powstrzymać snajpera

2021-11-11 0:05

To był najkrwawszy jak dotąd masowy mord w Polsce. Strażnik więzienny pełniący wartę na wieży strażniczej w Zakładzie Karnym w Sieradzu zastrzelił z Kałasznikowa trzech policjantów i ranił aresztanta. Małgorzata i Michał Kuźmińscy, którzy są narratorami czwartego odcinka serii „Opowiem ci o zbrodni” pytają, jak to możliwe, że człowiek, który miał strzec i chronić – zabił. Premiera odcinka planowana jest na piątek 12 listopada o godz. 22 w stacji Crime + Investigation Polsat. W roli głównej wystąpi Robert Gonera.

26 marca 2007 r. w zakładzie Karnym w Sieradzu odbywa się odprawa, na której brakuje Damiana C. Nikt nie wie, co się z nim dzieje i dlaczego nie stawił się do pracy.

Damian C. spóźnił się na służbę ok. 40 minut. Przyszedł bardzo zdenerwowany. Tłumaczył się, że była zmiana czasu, a on nie przestawił zegarka. Wyznaczono mu służbę na wieży wartowniczej i wydano broń karabinek AK z dwoma pełnymi magazynkami – razem 60 pocisków.

Opowiem ci o zbrodni Gonera 2

i

Autor: Materiały prasowe

Sam przeciw światu

Damian C. jako strażnik więzienny pracuje od 6 lat. Ma żonę Elżbietę i dwóch kilkuletnich synków. Wobec żony był agresywny. Po kolejnej awanturze rodzinie założono niebieską kartę. Z żoną się kłócił, bo ta mu wciąż wyrzucała, że za mało zarabia, że nie mają własnego mieszkania i tułają się po kątach.

Damian C. wyprowadził się do ojca, ale z nim też nie mógł się dogadać. Feralnego dnia rano żona zażądała rozwodu, a ojciec kazał mu się wynosić z domu. Damian C. nie radzi sobie z emocjami i jest przeraźliwie samotny. Gdy przyjrzymy się jego przeszłości, też widać w niej same kłopoty.

Z zawodówki wyleciał za złe sprawowanie i nieobecności. Był agresywny w stosunku do nauczycieli, inni uczniowie też się go bali. Uprawiał zapasy, ale przyjmował sterydy.

Gdy się ożenił, zerwał kontakty z dawnymi kolegami, a z tymi z pracy się nie zaprzyjaźnił. Na piwo chodził sam.

Okazuje się, że służbę wojskową odbył w Jednostce Specjalnej Komandosów w Lublińcu, gdzie odbył szkolenie spadochronowe i na strzelca wyborowego. Co prawda psycholog wojskowy orzekł, że Damian C. nadaje się tylko do służby pomocniczej, ale wojsko nie tylko się tą opinią nie podzieliło, ale samo się także nią nie przejęło, bo wyszkoliło Damiana C. na… snajpera.

Gdy Damian szukał pracy w służbie więziennej, wojskowa przeszłość była atutem. Psycholog orzekł, że nadaje się do tej pracy, a sam Damian C. zadeklarował, że rzadko się denerwuje.

W pracy jednak nie ma lekko. Nie lubią go tu, uważają, że do czego się nie dotknie, to psuje. Ma nawet pseudonim „Wirus”.

Strzały z wieżyczki

Tego dnia ok. 8.30 na teren Zakładu Karnego w Sieradzu wjeżdża radiowóz z trzema policjantami z komendy wojewódzkiej w Łodzi. Mają przewieźć aresztanta do prokuratury w Pabianicach. Auto parkuje w pobliżu wartowni, 7,5 metra od wieżyczki, na której Damian pełni służbę. Gdy policjanci usadzają aresztanta w samochodzie, wsiadają do niego sami i auto zaczyna się cofać, Damian zaczyna strzelać.

Staje się tzw. aktywnym strzelcem. To sytuacja dobrze znana choćby ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsza policja doskonale wie, że najważniejsze to zneutralizować strzelca. Niestety, w Polsce nie ma na to procedur. Przyjeżdża policja z Sieradza, z Łodzi, antyterroryści, pogotowie ratunkowe, policyjni negocjatorzy. A mimo to trzech policjantów traci życie, zaś tymczasowo aresztowany zostaje ciężko ranny.

Opowiem ci o zbrodni 1

i

Autor: Materiały prasowe

Pisarze i aktorzy

W tym odcinku narratorami są czołowi polscy pisarze – małżeństwo Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. To autorzy znanych i nagradzanych książek etnokryminalnych o parze nieszablonowych śledczych: antropolożce kulturowej Ance Serafin i dziennikarzu Sebastianie Strzygoniu. Małgorzata Fugiel-Kuźmińska z wykształcenia i zamiłowania jest kulturoznawcą, zawodowo zajmuje się zarządzaniem w branży IT. Michał Kuźmiński to dziennikarz i redaktor „Tygodnika Powszechnego”.

- Wybraliśmy tę sprawę, dlatego że to historia inna niż wszystkie. Od momentu kiedy padł pierwszy strzał wiadomo było kto strzela, ale wyzwaniem było – jak go powstrzymać – mówi Małgorzata Kuźmińska.

W tym odcinku gospodarze próbują zrozumieć jak do tego doszło, że pracownik służby więziennej nagle popełnia tak straszliwą zbrodnię. Rozmawiają z ekspertami, którzy prowadzili negocjacje i z uczestnikami tragedii. Wspólnie spróbują opowiedzieć widzom przebieg zdarzeń i razem z Robertem Gonerą (znany widzom m.in. z filmów „Samowolka” i „Dług” oraz z seriali „M jak miłość”, „Złotopolscy”, „Czas honoru” czy „Oficerowie”) uczestniczą w rekonstrukcji zdarzeń.

To już czwarta seria kultowego serialu „Opowiem ci o zbrodni”. O zbrodniach opowiadają nam mistrzowie polskiego kryminału, oprócz małżeństwa Kuźmińskich pojawia się – m.in. Wojciech Chmielarz, Joanna Opiat-Bojarska, Igor Brejdygant, Robert Małecki oraz debiutująca w tej roli Katarzyna Grochola. W tej serii w głównych rolach pojawili się znakomici polscy aktorzy. Olga Bołądź, Piotr Głowacki, Robert Gonera, Lesław Żurek, Przemysław Bluszcz, Magdalena Berus i Kamil Kula.

Nowe odcinki będą miały swoją premierę zawsze w piątki o godz. 22 w stacji Crime + Investigation Polsat. Najbliższy odcinek już 12 listopada.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze