Kim są bohaterowie serialu "Zatoka szpiegów"?
Franz Nuemann, główny bohater "Zatoki szpiegów" wychował się jak Niemiec, w szanowanej rodzinie z Gdańska, ale pewnego dnia od ukochanej Anny Malickiej, Polki pracującej jako kelnerka w jednej z knajp, dowiaduje się, że jego ojcem nie jest Lothar Neumann, oficer niemieckiej policji, ale był nim pewien Polak. Od tego wydarzenia losy Franza będą podyktowane koniecznością odkrycia całej prawdy o przeszłości. Ale też decyzją o tym, by przejść na stronę aliantów i zostać szpiegiem o pseudonimie "Got".
Obsada "Zatoki szpiegów"
porucznik Franz Neumann - Bartosz Gelner
Lothar Neumann, ojczym Franza, ojciec Ottona - Przemysław Kozłowski
Rosa Neumann, matka Franza i Ottona - Anna Radwan
Otto Neumann, brat Franza - Oskar Wojciechowski
komandor Kessler, przełożony Franza - Mariusz Bonaszewski
Greta, żona Kesslera - Karolina Kominek
Engel - Michał Balicki
Ilse - Wiktoria Supryn, sekretarka Kesslera
Anna Malicka - Maria Świłpa
Johann - Karol Pocheć
Ohlers - Mateusz Grabowski
Leon - Robert Latusek
podoficer Kriegsmarine - Maksymilian Wesołowski.
Fakty i mity w serialu "Zatoka szpiegów"
Historia Franza z "Zatoki szpiegów" przypomina bardzo losy najsłynniejszego serialowego szpiega Hana Klossa (Stanisław Mikulski) ze "Stawki większej niż życie". Ale to nie oznacza, że Franz istniał naprawdę! Produkcja serialu "Zatoki szpiegów", którą wyreżyserował Michał Rogalski, twórca takich hitów TVP jak "Stulecie Winnych", "Polowanie na ćmy" czy "Wojenne dziewczyny", nawiązuje jednak do faktów historycznych z czasów II wojny światowej.
Akcja "Zatoki szpiegów" rozpoczyna się latem 1940 roku w Gdańsku, podczas trwającej wojny, a scenarzyści zawarli w niej odniesienia do wydarzeń, które rozegrały się w pierwszych latach II wojny światowej w Gdyni i Gdańsku. Chodzi o obecność pancernika "Bismarck", czy przechwycenie danych o misjach i taktyce "wilczych stad" U-Bootów.