Kalifat

Kalifat. Wstrząsające historie kobiet uwikłanych w wojnę z Państwem Islamskim. Pervin wyda męża terrorystę! Dojdzie do zamachu w Szwecji?

2023-06-23 20:01

Serial "Kalifat" to trzymający w napięciu thriller, którego premiera już w piątek, 23.06.2023, o godz. 20.35 w TVP1. Akcja szwedzkiej produkcji "Kalifat" toczy się wokół grupy kobiet, których losy łączą się przed planowanym zamachem Państwa Islamskiego na Szwecję! Głównymi bohaterkami serialu "Kalifat" są Pervin (Gizem Erdogan), która ucieka z Syrii z dzieckiem przed mężem terrorystą, Fatima (Aliette Opheim), funkcjonariuszka służb specjalnych oraz trzy zagubione nastolatki: Sulle (Nora Rios), Lisha (Yussra El Abdouni) i Kerima (Amanda Sohrabi), które zaczynają interesować się radykalną odmianą islamu. Ile odcinków liczy "Kalifat"? Dowiedz się więcej o nowym serialu w TVP.

O czym jest serial "Kalifat", kim są bohaterki szwedzkiej produkcji o wojnie z terroryzmem?

"Kalifat", obsypany nagrodami szwedzki serial, opowiada o ataku na Szwecję, planowanym przez ISIS, ale przede wszystkim o kobietach, których życie splata się wokół religijnego fanatyzmu, które zostają wplątane w wojnę z Państwem Islamskim i terrorystami. Przed premierą w TVP1 "Kalifat" można było obejrzeć już od marca 2020 roku na platformie "Netflix". Składający się z 8 odcinków skandynawski serial rozgrywa się wokół losów szwedzkich dżihadystek, które w zupełnie różnych okolicznościach dostają się pod wpływ ISIS.

Pochodząca ze Szwecji Pervin (Gizem Erdogan) mieszka w Syrii. Kobieta ma dość reżimu Państwa Islamskiego, do którego dołączył jej mąż i postanawia z dzieckiem wrócić do Europy. W Szwecji pomaga jej Fatima (Aliette Opheim), funkcjonariuszka służb specjalnych. Ceną, którą Pervin ma zapłacić za nowe życie, jest ujawnienie terrorystycznych planów jej męża w Szwecji.  Tymczasem trzy zagubione nastolatki: Sulle (Nora Rios), Lisha (Yussra El Abdouni) i Kerima (Amanda Sohrabi), ulegają zgubnemu wpływowi Ibbe (Lancelot Ncube), asystentowi nauczyciela z ich szkoły, który sprawia, że dziewczyny zaczynają interesować się radykalną odmianą islamu. Muzułmańscy fundamentaliści są coraz bliżej przeprowadzenia zamachu w Szwecji.

"Kalifat" - obsada serialu, kim są bohaterowie?

W rolach głównych w serialu "Kalifat" występują: Gizem Erdogan (Pervin), Amed Bozan (Husam), Aliette Opheim (Fatima), Albin Grenholm (Calle), Nora Rios (Sulle), Amanda Sohrabi (Kerima), Lancelot Ncube (Ibbe), Jessica Carroll (Fatima), Yussra El Abdouni (Lisha).

Wielki sukces serialu "Kalifat". Jakie dostał nagrody?

Telewizja Szwedzka przyznała w 2020 roku nagrody Kristallen za najlepsze role w serialu "Kalifat" Gizem Erdogan i Amedowi Bozan. Skandynawska produkcja otrzymała między innymi specjalne wyróżnienie na festiwalu telewizyjnym Prix Europa oraz zdobyła nagrodę główną w kategorii "Najlepszy Serial Nieanglojęzyczny" na Banff World Media Festival.

Najnowsze