Gdzie są miejsca, w których kręcono "Dewajtis"?
Nie jest żadną tajemnicą, że tytułowy dąb "Dewajtis" istnieje naprawdę, ale to nie jest ten, o którym pisała Maria Rodziewiczówna w swojej powieści. Ten książkowy, liczący 500 lat, rośnie w Woli Osowińskiej, pod nim niejednokrotnie odpoczywała sama pisarka. Dąb z serialu "Dewajtis" rośnie w miejscowości Nowinki w okolicach Zalesia Górnego nad rzeczką Czarną. Ale produkcja kręciła "Dewajtis" w wielu innych miejscach, a lokalizacje planu zdjęciowego rozsiane były po całej Polsce.
Dwór w Skomontach, czyli rodzinny dom Marka, który po śmierci jego ojca Pawła (Mirosław Baka) odziedziczyła wdowa Olga (Małgorzata Pieczyńska) z synem Witoldem (Jan Hrynkiewicz) i córką Hanką (Anna Bielawska) to tak naprawdę dwór z Suchedniowa w Parku Etnograficznym w Tokarni w województwie świętokrzyskim.
Wysokie wyniki oglądalności serialu "Dewajtis" sprawiły, że turyści masowo zaczęli zjeżdżać do Tokarni, żeby odwiedzić Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie jest ekranowy dwór Czertwanów. Dwór z Suchedniowa został wzniesiony na początku XIX wieku, był własnością Wincentego Tarczyńskiego. Do końca XIX w. w budynku funkcjonowała stacja pocztowa.
Dwór z Suchedniowa był głównym obiektem, gdzie kręcono "Dewajtis" i sceny z udziałem Olgi Czertwanowej, Witolda, Hanki i Marka. Przed dworem stoi wierzba, pod którą rodzina jadła wspólne posiłki.
A gdzie jest pałac Orwidów z Poświcia? To Pałac Glinków w Szczawinie w województwie mazowieckim w gminie Goworowo. Z kolei chata Marka we wsi Saudwile i inne wiejskie zagrody to miejsca, które możemy odwiedzić w Muzeum Wsi Radomskiej, a także w Skansenie Kurpiowskim. Chociaż akcja serialu historycznego TVP toczy się w różnych lokacjach, magię Żmudzi można poczuć dzięki zdjęciom zrealizowanym na również na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.