Dom pod Dwoma Orłami

Dom pod Dwoma Orłami odcinek 10 ostatni: Zofia zobaczy swojego wnuka. To nie syn Zbyszka - ZDJĘCIA, ZWIASTUN

2023-03-12 21:52

"Dom pod Dwoma Orłami" skończy się w 10 odcinku w momencie gdy wyjdzie na jaw pilnie strzeżona tajemnica Zofii Szablewskiej (Karolina Gruszka/Małgorzata Zajączkowska). Po powrocie ze szpitala do domu Zofia wyjawi wreszcie przybranej córce Helenie (Agnieszka Mandat), wnuczce Mariannie (Sonia Mietielica) i jej narzeczonemu Paulowi Szablewskiemu (Thomas Christian) kim był jego ojciec, a jej wnuk, Stefan. W ostatnim 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" sięgnie pamięcią do chwili gdy poznała małego Stefanka, przekonana, że jest synem jej syna Zbyszka (Eryk Lenartowicz). Prawda okaże się jednak zupełnie inna. Sprawdź szczegóły i zobacz ZDJĘCIA.

"Dom pod Dwoma Orłami" odcinek 10 ostatni - niedziela, 12.03.2023, o godz. 20.20 w TVP1

Odnalezienie Zbyszka w 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" będzie spędzało Zofii sen z powiek. W 1945 roku współlokator z domu we Wrocławiu, oficer UB Jan Liski (Andrzej Konopka) znajdzie syna Zosi w Jeleniej Górze. Ustali, że teraz Zbyszek pracuje w UB. Pojadą tam razem, ale do domu, w którym będzie mieszkał syn, Zofia wejdzie sama. Na miejscu zastanie jego żonę, Rysię (Klara Williams) i synka Stefanka. Na widok wnuka Szablewska nie będzie kryła wzruszenia. Od razu jednak zauważy, że mały Stefanek nie jest wcale podobny do ojca. Rysia zapewni, że jest zupełnie inaczej.

Niestety w ostatnim 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" w biurze UB Zofię czeka brutalne zderzenie z rzeczywistością. Zamiast Zbyszka będzie tam Wasylko Szewczuk (Andrew Zhuravsky), adoptowany syn Szablewskich. - Gdzie jest Zbyszek? Co z nim zrobiłeś? - zapyta wzburzona Zofia i w tym momencie rozegrają się wstrząsające sceny. Wasylko, by uniknąć zdemaskowania, sięgnie po broń. Nie zdąży strzelić, bo zabije go Liski.

Przed śmiercią Wasylko w 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" zdąży powiedzieć matce, że Zbyszek żyje... Umrze na oczach Zofii, swojej żony Rysi i synka Stefanka.

Po latach, w 1997 roku, w finale "Domu pod Domu Orłami" sędziwa Zofia wyjawi Helenie, Mariannie i jej narzeczonemu Paulowi rodzinny sekret. Potwierdzi, że Paul jest synem Stefana, wnukiem Rysi i Wasylki, czyli jej przybranym prawnukiem. - Tak jak twój ojciec i twoja babcia Rysia, ja też milczałam. O śmierci moich rodziców, o samotnych grobach moich bliźniaków, o Maurycym, o Zbyszku, o Wasylce. Chciałam, żeby one nie były tym obciążone. Myślałam, że tak będzie lepiej. I twoja babcia też tak chciała chronić Stefanka, twojego ojca.

- Babcia Rysia nie wie jak naprawdę się nazywają? - zapyta Paul poruszony historią dziadka, Ukraińca Wasylko Szewczuk, który zginął jako Zbyszek Szablewski.

- Nie miał jej kto powiedzieć! Ja odczekałam i po kryjomu pojechałam, żeby się z nimi zobaczyć, ale oni już się wyprowadzili. Tylko Biuro Osób Zaginionych powtarzało moje ogłoszenie, że szukam rodziny Szablewskich... - doda Zofia. Prawdziwe losy Zbyszka na koniec "Domu pod Dwoma Orłami" Zofia pozna z ust jego młodzieńczej miłości, Aksini (Daria Polunina), która wyjawi w jakich okolicznościach Wasylko zabrał dokumenty brata, żeby się pod niego podszyć.

Koniec Domu pod Dwoma Orłami. Zofia odnajdzie syna Zbyszka i niewidomego brata Maurycego w ostatnim 10 odcinku?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze