Dom pod Dwoma Orłami

Dom pod Dwoma Orłami odcinek 10 ostatni: Zofia pozna tragiczne losy Zbyszka. Wasylko wcale go nie zabił - ZDJĘCIA, ZWIASTUN

2023-03-12 21:54

Ostatni 10 odcinek "Domu pod Dwoma Orłami" będzie dla Zofii Szablewskiej (Karolina Gruszka) bolesnym zderzeniem z przeszłością, tragicznymi wydarzeniami, w których straciła bliskich. Mimo usilnych starań Zofia nie odnajdzie syna Zbyszka (Eryk Lenartowicz), którego ostatni raz widziała w transporcie do łagru. Na koniec "Domu pod Dwoma Orłami" Zofia znajdzie jednak Aksinię (Daria Polunina), młodzieńczą miłość Zbyszka, która opowie Szablewskiej dramatyczne losy jej syna. Dzięki niej Zofia dowie się jak Wasylko Szewczuk (Andrew Zhuravsky) ocalił Zbyszka przed bestialską śmiercią z rąk zbrodniarzy z Ukraińskiej Powstańczej Armii. Poznaj szczegóły i zobacz ZDJĘCIA z finału "Domu pod Dwoma Orłami".

"Dom pod Dwoma Orłami" odcinek 10 ostatni - niedziela, 12.03.2023, o godz. 20.20 w TVP1

W ostatnim 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" Zofia Szablewska po wielu latach wróci do Nowosioła, w rodzinne strony nieopodal Lwowa, które teraz będą częścią ZSRR. Tam odnajdzie Aksinię, ukochaną jej syna Zbyszka z młodości, która opowie Szablewskiej co działo się z nim, gdy wrócił z transportu do łagru. Na psychice Zbyszka piętno odcisnęła rzeź Ukraińców na rodzinie z Nowosioła. Na własne oczy widział jak mordują jego dziadków (Jan Frycz i Aleksandra Konieczna). Uciekł przed wrogami, ukrywał się po lasach przed UPA, świadomy tego, że poluje na niego nawet przybrany brat, Wasylko.

W finale "Domu pod Dwowa Orłami" Zofia dzięki Aksini pozna wstrząsającą historię Zbyszka złapanego przez morderców z Ukraińskiej Powstańczej Armii, do której dołączył Wasylko. Na bestialsko skatowanego syna Zofii i Antoniego (Grzegorz Małecki) był już wydany wyrok śmierci, ale w decydującym momencie Wasylko zlitował się nad bratem. Upił kompanów i uwolnił go, a Zbyszek w zamian dał mu swoje dokumenty.

Na koniec "Domu pod Dwoma Orłami" zobaczymy poruszające sceny z ostatniego spotkania synów Zofii w lesie. - Wstąpię do polskiego wojska. Pojadę do waszej Polski - zapewni Wasylko, ale Zbyszek w to nie uwierzy. - Akurat będziesz tak ryzykował!

- Z twoimi papierami. Dawno już je wziąłem razem z twoją kurtką. Za twoje życie to chyba dobry handel, co? Tu każdy potwierdzi, że jesteś panicz Szablewski. Niech dadzą ci nowy paszport. A ja też jako Szablewski będę już daleko stąd. I tylko my będziemy wiedzieli kim jesteśmy. Idź... - powie Wasylko do Zbyszka w 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami", a gdy ten odwróci się plecami sięgnie po broń. - Stój! Nie daj się złapać... - doda na pożegnanie, wręczając Zbyszkowi pistolet.

Po latach Aksinia w  ostatnim 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" wyzna Zofii, że nigdy więcej o nich nie słyszała. - Dla nich obu byłoby lepiej, gdyby umarli wcześniej. Ich życie już nie było potrzebne. I rzeczywiście od tej pory obaj przepadli jak kamień w wodę. Niestety Zofia nie odnajdzie Zbyszka. Jedynce co będzie o nim wiedziała to, że Zbyszek do końca był przy umierającym w psychiatryku Maurycym (Mateusz Rusin).

Koniec Domu pod Dwoma Orłami. Zofia odnajdzie syna Zbyszka i niewidomego brata Maurycego w ostatnim 10 odcinku?
Najnowsze