Dom Pod Dwoma Orłami

Dom pod Dwoma Orłami odcinek 10: Powrót Karla Webera. Brat Lisy rozpozna w córce Zofii zmarłą siostrę - ZDJĘCIA, ZWIASTUN

2023-03-12 21:00

"Dom pod Dwoma Orłami" w ostatnim 10 odcinku skończy się gdy do życia Zofii Szablewskiej (Karolina Gruszka) i jej dorosłej córki Helenki (Karolina Rzepa) wkroczy Karl Weber (Adrian Zaremba). Brat Lisy (Karolina Rzepa), prawdziwej matki dziewczynki, którą Zosia znalazła w opuszczonym domu we Wrocławiu, będzie już bliski śmierci. Od zakończenia wojny minie prawie 20 lat. Helenka wyrośnie na piękną, zdolną młodą kobietę, studentkę medycyny, która wyglądem będzie do złudzenia przypominała Lisę. Na koniec "Domu pod Dwoma Orłami" Karl bez trudu rozpozna w córce Zofii swoja siostrzenicę. Ale czy powie prawdę o jej pochodzeniu? Zobacz ZDJĘCIA z 10 odcinka i ZWIASTUN.

"Dom pod Dwoma Orłami" odcinek 10 ostatni - niedziela, 12.03.2023, o godz. 20.20 w TVP1

Ostatni 10 odcinek "Domu pod Dwoma Orłami" będzie dla Zofii Szablewskiej bolesnym rozliczeniem z przeszłością. Po długich poszukiwaniach rodziny wreszcie odnajdzie ocalałego z wojny brata Maurycego (Mateusz Rusin). Ale nie znajdzie już syna Zbyszka (Eryk Lenartowicz), które przepadnie bez śladu zaraz po śmierci wujka. Na oczach Zofii w finałowym 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" zginie także jej adoptowany syn Wasylko (Andrew Zhuravsky), który jak się okaże ocali Zbyszkowi życie.

Wiele lat po wojnie w 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" do Wrocławia przyjedzie Karl Weber, pierwszy właściciel domu Zofii. Odnajdzie ją na uniwersytecie i poprosi o możliwość zobaczenia rodzinnego domu, w którym mieszkał z siostrą Lisą. Zofia zgodzi się, choć będzie pełna obaw czym może się skończyć to spotkanie. Ani słowem nie wspomni Karlowi o odnalezionej w domu niemieckiej dziewczynce, Helence, którą przygarnęła i wychowała jak własne dziecko. - Co się stało z pańską siostrą? - zapyta Karla, dla którego powrót do domu będzie wyjątkowo trudnym przeżyciem. - Zginęła razem z dzieckiem w czasie oblężenia miasta...

- Przykro mi - przyzna Szablewska, licząc na to, że spotkanie szybko się skończy. - Straciłem całą rodzinę...- Ja też. Taka jest wojna. Jako Niemiec nie powinien się pan temu dziwić - zarzuci bratu Lisy. - Nie służyłem w wojsku... - wyjaśni Karl, lecz na niewiele się to zda. - A więc skąd jest ten zegar? Proszę nie kłamać! I nie chcę słyszeć, że to było dawno temu! - Zofia w 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" nie zdoła traktować Karla inaczej, jak tylko Niemca, wroga, przez którego tyle wycierpiała. 

Nagle w 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" do domu wróci Helenka, w której Karl od razu zobaczy swoją zmarłą siostrę Lisę. Będzie wiedział, że to jego zaginiona siostrzenica. - To jest moja córka Helenka. Studiuje medycynę - wyjaśni Zofia, drżąc ze strachu, że Niemiec odbierze jej ostatnią bliską osobę.

- Helen... Ona jest kopią Lisy! Ten sam głos. Nie wiedziałem, że Helen żyje. Wszędzie jej szukałem, a przez cały ten czas była w naszym domu!

- Nie szukał pan wystarczająco dobrze!

- Pisałem do ambasady, do sierocińców, ale jestem Niemcem, więc... Nawet teraz nie było łatwo tutaj przyjechać...

- I co ma pan zamiar teraz zrobić?

- Czy ona wie?

- W najbliższych dniach zdaje bardzo ważne egzaminy. Za miesiąc wychodzi za mąż. Proszę wstrzymać się z decyzjami. Błagam pana...

Zrządzeniem losu na koniec "Domu pod Dwoma Orłami" w 10 odcinku Karl nie zdąży powiedzieć Helence prawdy o matce Lisie, o jej niemieckim pochodzeniu. Umrze następnego dnia w hotelu. Po latach, w 1997 roku, córka Heleny (Agnieszka Mandat), Marianna (Sonia Mietielica) zada przybranej babci Zofii najważniejsze pytanie. - A mama? To był jej wujek? Nie powiedziałaś jej?

- Nie...

- I do dziś nie wie, że Karl Weber to była jej najbliższa rodzina. Jedyna jaką ma. Przecież wystarczyło powiedzieć kim jest ten zmarły pan. Powiedzieć prawdę...

- Tylko jako Szablewska, jako Polka, miała szansę ułożyć sobie tutaj życie. Jako Weber, ocalała Niemka, znacznie gorzej

- I tego się właśnie bałaś? I boisz nadal?

- Że zechce zostać Niemką... - przyzna sędziwa Zofia w ostatnim 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" - Tak, bo już raz straciłaś wszystkich i wszystko... - doda za nią Marianna. Ale właśnie dzięki niej na koniec "Domu pod Dwoma Orłami" Helena zrozumie, że nie musi już dłużej wypierać się swojego pochodzenia, wybierać kim chce być - Niemką czy Polką.

Koniec Domu pod Dwoma Orłami. Zofia odnajdzie syna Zbyszka i niewidomego brata Maurycego w ostatnim 10 odcinku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze