„Czterdziestolatek” - nietypowe ciekawostki o serialu
"Czterdziestolatek" od początku zaskakiwał – nie tylko treścią, ale i formą. Pierwotnie twórcy planowali zrealizować zaledwie 7 odcinków. Jednak ogromna popularność serialu i ciepłe przyjęcie przez widzów skłoniły Jerzego Gruzę do stworzenia kolejnych serii, a całość zamknęła się w 21 odcinkach rozłożonych na cztery sezony, emitowanych aż do 1978 roku. Serial nie tylko bawił, ale i skłaniał do refleksji nad polską rzeczywistością, kreując nowe trendy, jak chociażby słynny "łuk Karwowskiego", który stał się pożądanym elementem polskich mieszkań.
Serial wprowadził do polskiej popkultury wiele niezapomnianych postaci i wyrażeń. Irena Kwiatkowska jako "kobieta pracująca", pojawiająca się w różnych zawodach, stała się symbolem wszechstronności i niezłomności polskich kobiet. Z kolei Piotr Kąkolewski, odtwórca roli syna głównego bohatera, w rzeczywistości nigdy nie był rudowłosy – na potrzeby serialu nosił specjalnie przygotowaną perukę.
"Czterdziestolatek" był również inspiracją dla wielu, kreując obraz polskiej rzeczywistości lat 70. Serial pokazał, jak przez humor i satyrę można opowiadać o trudnych realiach życia, jednocześnie zachowując lekkość przekazu i uniwersalność tematu. Nie bez powodu zatem, wiele lat później, w 1993 roku, Jerzy Gruza zdecydował się na kontynuację przygód inżyniera Karwowskiego w "Czterdziestolatek. 20 lat później", choć nowa seria nie zyskała już takiej popularności jak oryginał.
Serial „Czterdziestolatek” ma już 50 lat
Pół wieku od rozpoczęcia zdjęć do "Czterdziestolatka" to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o tym, jak ważne w polskiej kulturze są te momenty, które łączą pokolenia. "Czterdziestolatek" to nie tylko serial o perypetiach sympatycznego inżyniera i jego rodziny, ale również znakomity przekaz o zmieniającej się Polsce, jej mieszkańcach i ich codziennych wyzwaniach.