Anna German życiorys. Festiwal Opole 1964, wypadek we Włoszech, ślub ze Zbigniewem Tucholskim, narodziny syna Zbigniewa juniora - najważniejsze chwile w życiu Anny German

2013-06-14 19:17

Serial Anna German to biografia wielkiej artystki Anny German. Kim była i jak zmarła Anna German? Anna German życiorys - najważniejsze chwile w życiu Anny GERMAN: debiut na scenie, festiwal Opole 1964, występ w San Remo 1967, wypadek we Włoszech, walka z niepełnosprawnością, ślub ze Zbigniewem Tucholskim, narodziny syna Zbyszka, choroba nowotworowa.

ANNA GERMAN - ŻYCIORYS. Kim była ANNA GERMAN?

Anna German urodziła się 14.02.1936 w Urgenczu w Uzbeckiej SRR (ZSRR). Miała pochodzenie niemiecko-holendersko-rosyjskie. Matka Anny German, Irma German-Berner z domu Martens była potomkinią holenderskich mennonitów (chrześcijańskie wyznanie protestanckie o charakterze ewangelikalnym), których do Rosji sprowadziła caryca cesarzowa Katarzyna II. Rodzina Irmy mieszkała  w Wielikokniażeskoje na Kubaniu. Po wojnie przez wiele lat Irma German była wykładowcą języka niemieckiego na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Jej ojcem był Eugeniusz German, księgowy urodzony w Łodzi, z pochodzenia Niemiec, syn ewangelickiego pastora.

W 1937 r. w czasie, gdy Irma była po raz drugi w ciąży, został aresztowany w Urgenczu przez NKWD pod zarzutem szpiegostwa i rozstrzelany w 1938. Anna z matką zostały wysiedlone z Fergany. NKWD zesłało je do Kirgistanu. W 1946 r. matka Anny, jako żona Polaka, złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką, matką wyjechały do Polski. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie. W 1949 r. przeprowadziły się do Wrocławia i zamieszkały przy ulicy Trzebnickiej.

Anna German uczęszczała do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, które ukończyła w 1955 r. W styczniu 1962 r. uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia ukończyła z wyróżnieniem.

ANNA GERMAN: Najważniejsze chwile w życiu gwiazdy
Anna German - debiut na scenie

Zadebiutowała jako piosenkarska w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. W 1963 roku wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór "Tak mi z tym źle".

Anna German - festiwal w Opolu 1964

W 1964 r. Anna German zdobyła drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu śpiewając piosenkę "Tańczące Eurydyki".

Za tę samą piosenkę dostała nagrody podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1964 r. Podczas III Festiwalu Piosenki w Opolu w 1965 r. zdobyła I nagrodę za piosenkę "Zakwitnę różą".

Anna German w San Remo 1967

Anna German w 1966 r. podpisała trzyletni kontrakt z włoską firmą fonograficzną CDI. W 1967 r. jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.

WYPADEK ANNY GERMAN

Anna German przebywała we Włoszech. Renato z wytwórni Compania Discografica Italiana pożyczył samochód od swoich rodziców na trasę koncertową German. Poprzednią noc spędził w Szwajcarii i sam przyznał Annie, że nie spał przez całą noc. Podczas podróży w kierunku Bolonii Renato walczył z sennością i zmęczeniem. Sytuację dodatkowo pogarszał fakt, że Anna zanuciła "Torna Surriento", nastrojową pieśń, którą chwilę wcześniej śpiewała na koncercie. Przed Bolonią, na wysokości miasteczka San Lazzaro, Włoch zasnął za kierownicą sportowego auta. Samochód uderzył w kamienny mur oddzielający autostradę od wzniesienia. Siła uderzenia była tak ogromna, że Anna German wyleciała z auta kilkanaście metrów dalej w zarośla na zboczu wzgórza. Auto miało zniszczony cały bok od strony kierowcy. Do wypadku doszło 27.08.1967.

German po wypadku powracała do zdrowia przez 3 lata. Na scenie pojawiła się 1970 r.

ANNA GERMAN i ZBIGNIEW TUCHOLSKI - ŚLUB

Anna German i Zbigniew Tucholski zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia latem 1960 roku. Poznali się we Wrocławiu, gdzie German studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. - Po załatwieniu wszystkich spraw naukowych poszedłem na pływalnię, gdyż był to upalny czerwcowy dzień 1960 roku. Chcąc się wykąpać, poprosiłem piękną, wysoką blondynkę o opiekę nad moimi rzeczami... - opowiadał kilka lat temu Tucholski w wywiadzie dla "Informatora Żoliborza". Po wypadku Anny German w 1967 roku we Włoszech, Tucholski porzucił karierę naukową, by opiekować się przykutą do łóżka ukochaną. To dzięki jego poświęceniu i miłości Anna German nie straciła wiary, że będzie kiedyś chodzić.

Anna German i Zbigniew Tucholski wzięli ślub 23 marca 1972 r. w Zakopanem. Ceremonia odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Świadkową Anny German była jej masażystką, świadkiem mężczyzna, którego Tucholski spotkał na ulicy przed urzędem. Na ślubie nie było jednak matki Anny German. Irma Martnes-Berner nie tolerowała Tucholskiego i nie chciała, by jej córka wychodziła za mąż.

Zbigniew Tucholski junior - narodziny syna Anny German

27 listopada 1975 r. urodził się syn Zbigniew junior. Z powodu macierzyństwa German na rok zawiesiła swoją działalność artystyczną.

ANNA GERMAN - walka z nowotworem kości

W połowie lat 70. wykryto u niej chorobę nowotworową. Jesienią 1980 r. po powrocie z koncertów w Australii nastąpił nawrót choroby zdiagnozowanej jako mięsak kości. Będąc w zaawansowanym stadium choroby komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Wykonywane utwory zapisywała na domowym magnetofonie.

Po dwóch latach przegrała walkę z ciężką chorobą. Umarła w nocy 25 sierpnia/26 sierpnia 1982 r. w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Szaserów.

POGRZEB ANNY GERMAN

Pogrzeb Anny German odbył się 30 sierpnia 1982 r. Artystka została pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie. Na jej tablicy nagrobnej widnieje napis z Psalmu 23: "Pan jest pasterzem moim".

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze

Materiał sponsorowany