27 lat od zbrodni

i

Autor: Materiały prasowe

Skazany 27 lat od zbrodni

2021-11-04 0:05

52-letni Waldemar B. (w tej roli Piotr Głowacki) mieszka na wsi pod Poznaniem. Ma kochającą żonę Dorotę i dwie nastoletnie córki. Jest spokojnym człowiekiem, opiekuńczym ojcem, kochającym mężem. Jedynym żywicielem rodziny. Nikt nie przypuszcza, że w kwietniu 1994 r. zamordował dziewczynę. Do zbrodni doszło w lesie w Mikuszewie, zaledwie 11 km od jego obecnego domu. Poznański sąd okręgowy skazuje Waldemara B. na 25 lat więzienia. Co było motywem zbrodni? Jak policjanci z poznańskiego Archiwum X po 27 latach wytypowali mordercę? Jak udowodnili mu winę? Wszystkiego dowiemy się z kolejnego odcinka kultowego programu „Opowiem ci o zbrodni” w piątek 5 listopada na Crime+Investigation Polsat o godz. 22. Narratorem odcinka jest Joanna Opiat-Bojarska.

Joanna Opiat-Bojarska zaczęła pisać przez przypadek. W książce „Kto wyłączy mój mózg” opisała swoją walkę z paraliżem ciała i chorobą autoimmunologiczną. Dziś specjalizuje się w kryminałach i thrillerach, wśród których znajdują się książki „Niebezpieczna gra”, „Koneser”, „Gra pozorów” oraz „To koniec, Anno”. Pisze także powieści obyczajowe. Jednocześnie prowadzi firmę, która działa w branży nieruchomości. W programie „Opowiem ci o zbrodni” opowiada nam historię 20-letniej Zyty Michalskiej, zamordowanej w Wielkanoc 1994 r.

zbrodnia serial

i

Autor: Materiały prasowe

Zyta mieszkała w Poznaniu, gdzie pracowała i uczyła się języka angielskiego. Do domu przyjechała na święta wielkanocne. Gdy rodzina odpoczywała po śniadaniu, Zyta, nic nikomu nie mówiąc, poszła na spacer po okolicy. Nikt nie spostrzegł jej nieobecności. Dopiero gdy przyszedł chłopak dziewczyny, rodzice zaniepokoili się na dobre. Następnego dnia rano powiadomili policję, a sami zorganizowali przyjaciół oraz znajomych i poszli szukać dziewczyny.

Ciało znalazła matka Zyty. Dziewczyna leżała między drzewami twarzą do ziemi. Głowę miała we krwi, zadartą bluzę, ściągnięte do bioder spodnie. Okazało się, że na ciele były ślady pobicia, Zyta została uderzona w głowę kamieniem. Sprawca ciągnął jej ciało po ziemi. Zostawił dziewczynę w agonii, zaledwie 800 metrów od jej rodzinnego domu. Zmarła z powodu uduszenia, bo jej twarz była wciśnięta w runo leśne. Nie została zgwałcona.

Policji nie udało się znaleźć mordercy. Sprawa trafiła na półkę, jednak w 2019 r. sięgnęło po nią ponownie poznańskie Archiwum X. Informację podano do mediów i to był strzał w „10”! Zgłosił się bowiem świadek, którego zeznania były zbieżne z profilem sprawcy i policyjnymi typowaniami. Mordercą okazuje się Waldemar B. z pobliskiego Pałczyna. W tę rolę wciela się Piotr Głowacki, znany aktor filmowy i teatralny. Pamiętamy go szczególnie z filmu „Bogowie”, „80 milionów”, „Ziarna prawdy” czy „Planety Singli 2”. Wystąpił też w wielu serialach m.in. „Belfer”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe” czy „Bez tajemnic”.

Co wydarzyło się feralnego dnia w lesie w Mikuszewie? Dlaczego Zyta zginęła? Jaki był motyw zbrodni? Jak Waldemarowi B. udawało się przez 27 lat uniknąć odpowiedzialności? I w końcu – jak policjantom z poznańskiego Archiwum X udało się po 27 latach odnaleźć mordercę dziewczyny, bez wątpliwości udowodnić mu winę i postawić przed sądem? Odpowiedź na te wszystkie pytania uzyskamy w programie „Opowiem ci o zbrodni” na Crime+Investigation Polsat. Już w piątek 5 listopada o godz. 22.

Premierowe odcinki najnowszego, już czwartego sezonu „Opowiem ci o zbrodni” do zobaczenia w każdy piątek na Crime+Investigation Polsat o godz. 22. W roli narratorów oprócz Joanny Opiat-Bojarskiej mistrzowie polskiego kryminału – m.in. Wojciech Chmielarz, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Igor Brejdygant, Robert Małecki oraz debiutująca w tej roli Katarzyna Grochola. Opowiadają o prawdziwych zbrodniach, które wstrząsnęły Polską. W czwartym sezonie „Opowiem ci o zbrodni” w głównych rolach pojawili się także znakomici polscy aktorzy - Piotr Głowacki, Olga Bołądź, Robert Gonera, Lesław Żurek, Przemysław Bluszcz, Magdalena Berus i Kamil Kula.

Najnowsze