Kacper z "Barw szczęścia" ma zespół Aspergera, a Jakub Szlachetka przyznał, że wykryto u niego ADHD
Kacper z "Barw szczęścia" to wyjątkowo zdolny student, ale ani jego matka Malwina (Joanna Gleń), ani dziadek Jerzy Marczak (Bronisław Wrocławski) długo nie łączyli jego talentu pisarskiego, geniuszu komputerowego i skrytości z zaburzeniami. Co prawda Malwinę niepokoiło zachowanie syna - zdenerwowanie w związku z każdą, nawet najmniejszą zmianą w życiu, izolowanie się od kolegów ze szkoły, ale nie będzie podejrzewała, że Kacper może być chory.
Dopiero cztery lata temu w "Barwach szczęścia" wyszło na jaw, że Kacper ma zespół Aspergera. Sporo się jednak od tego czasu wydarzyło i obecnie Kacper świetnie sobie radzi, stworzył nawet udany związek z Hanią (Weronika Hoepfner),którą poznał przez internet, gdy udzielał jej korepetycji z fizyki. W nowym sezonie "Barw szczęścia" po wakacjach Kacper postanowi nawet zamieszkać z dziewczyną, wyprowadzić się od matki i dziadka.
Prywatnie Jakub Szlachetka z okazji 28. urodzin ogłosił na Instagramie, że z Kacprem z "Barw szczęścia" sporo go łączy. Ale nie zespół Aspergera, tylko inne zaburzenie, które jednak nie jest chorobą, więc nie można się z niego wyleczyć. Młody aktor zmaga się z ADHD, a właściwą diagnozę lekarzy poznał całkiem niedawno.
"Co to był za rok życia. Absolutnie szalony. Totalnie świadomy. Rok stawiania granic. Rok poszukiwania. Rok przyjmowania. Rok dawania. Rok diagnoz. Rok zrozumienia. Rok działania. Rok zdrowej pokory. Rok zdrowego egoizmu. Mój rok. Poproszę o powtórkę tych tendencji, a będzie dobrze" - napisał Szlachetka na Instagramie i w poście na Instastory dodał zdjęcie książki, która otworzyła mu oczy: "Brudne pranie. ADHD u dorosłych i jak sobie z nim radzić".
Co to jest ADHD? Czy ADHD to choroba?
ADHD nie jest chorobą, ale zaburzeniem neurorozwojowym, które zwykle pojawia się już w dzieciństwie i obejmuje problemy z koncentracją uwagi, pobudzeniem i kontrolą reakcji. Te problemy wiążą się z mniejszą zdolnością człowieka do kontroli swojego zachowania. ADHD dotkniętym jest ok. 5 proc. populacji.