Polowanie na ćmy

Polowanie na ćmy, odcinek 1: Dramatyczna misja Yvette. Po wyjściu z więzienia trafi do burdelu Szlimakowskiej, by odnaleźć ukochanego Józefa - ZWIASTUN

2023-03-19 20:47

W 1 odcinku serialu "Polowanie na ćmy" los połączy trzy główne bohaterki - Aleksandrę - Yvette (Sonia Mietielica), Franciszkę Szlimakowską (Monika Krzywkowska), właścicielkę domu publicznego w Warszawie i Nastazję Jurinę (Daria Polunina), Rosjankę z Petersburga, żonę policjanta, zagubioną w obcym jej mieście. Nastanie maj 1905 roku, gdy w Warszawie zacznie się fala represji carskiego zaborcy. Po pół roku w więzieniu za kradzież Aleksandra wyjdzie na wolność, ale w 1 odcinku "Polowania na ćmy" szybko przekona się, że życie poza kratami jest o wiele gorsze. Trafi bowiem w ręce rzezimieszka Czarnego (Marcin Sztabiński), który sprzeda ją do burdelu. Tak zacznie się "Polowanie na ćmy". Poznaj szczegóły.

"Polowanie na ćmy" odcinek 1 - niedziela, 19.03.2023, o godz. 20.20 w TVP1

Serial "Polowanie na ćmy" początkowo miał mieć tytuł "Pogrom 1905", bo scenariusz historycznej produkcji TVP powstał na podstawie powieści Wacława Holewińskiego, inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami nie tylko na terenie Królestwa Polskiego i Warszawy pod panowaniem rosyjskiego zaborcy, ale i rewolucji 1905 roku. Nieprzypadkowo akcja "Polowania na ćmy" będzie się toczyła w warszawskim burdelu. Zaborca postanowi bowiem przekierować bunt niepodległościowy Polaków na sprawy obyczajowe. Celem Rosjan staną się więc domy publiczne!

Akcja 1 odcinka "Polowania na ćmy" rozpocznie się w dramatycznym dla towarzyszki Aleksandry momencie życia. Działająca w ruchu niepodległościowo-rewolucyjnym Polka zostanie skazana za drobną kradzież na pół roku więzienia. Ale prawdziwy powód aresztowania będzie zupełnie inny - Aleksandra spędzi sześć miesięcy w carskim więzieniu za związki z podziemiem niepodległościowym.

W maju 1905 roku w 1 odcinku "Polowania na ćmy" Aleksandra niespodziewanie odzyska wolność, która będzie jednak miała wysoką cenę. Wykupi ją rzezimieszek, sutener handlujący żywym towarem o przezwisku Czarny. Ale za murami więzienia Polkę czeka jeszcze gorszy los. Czarny od razu dostrzeże wyjątkową urodę dziewczyny. Żeby na niej zarobić, wstawi  ją na procent do najbardziej luksusowego warszawskiego domu publicznego Franciszki Szlimakowskiej, nazywanej "Madame".

- Nazwiemy cię "Yvette" - zapowie stręczycielka Szlimakowska, ujęta urodą i ogładą dziewczyny. Mimo lęku o swoją przyszłość w 1 odcinku "Polowania na ćmy" Yvette zostanie w burdelu, bo będzie miała konkretny plan - dzięki pracy prostytutki zarobi dość pieniędzy, by odnaleźć ukochanego, narzeczonego Józefa, który został zesłany na Syberię.

W 1 odcinku "Polowania na ćmy" w pobliżu burdelu "Madame" dojdzie do eksplozji skierowanej przeciw Rosjanom. Wybuchnie bomba zdetonowana przez PPS. Wśród uczestników akcji bojowej przeciwko zaborcy będzie Marcel (Piotr Nerlewski), kurier PPS. Yvette nie będzie miała gdzie się podziać, więc poszuka noclegu u Szczerba (Grzegorz Małecki), działacza niepodległościowego, przyjaciela Józefa, którego nie widziała od czasu jej aresztowania. W 1 odcinku "Polowania na ćmy" u Szczerba pozna Marcela, który zostanie ranny podczas eksplozji.

Tymczasem Szlimakowska w 1 odcinku "Polowania na ćmy" w sklepie z sukniami spotka Nastazję Jurinę (Daria Polunina), Rosjankę z Petersburga, żonę carskiego policjanta. Nastazja inaczej będzie patrzyła na wydarzenia w Warszawie w 1905 roku. Zagubiona w obcym mieście i w małżeństwie z Jurinem (Piotr Siwek), zaaranżowanym po skandalu obyczajowym, poszuka ucieczki w cerkwi. Znajomość z właścicielką domu publicznego będzie dość niejednoznaczna.

Mąż Nastazji w 1 odcinku "Polowania na ćmy" okaże się wyjątkowo nikczemnym typem, marzącym o awansie i dziecku. Ale szanse na to zmaleją do zera po tym jak szef carskiej Ochrany, generał Margrafski (Svyatoslav Suprunov) obarczy Jurina winą za eksplozję bomby.

Obsada "Polowania na ćmy" - kim są bohaterowie, kto gra w serialu?

Polowanie na ćmy. Sonia Mietielica w nowej roli uwikłana między miłością, rewolucją a burdelem
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze