Dewajtis

Dewajtis, odcinek 2: Marek na rozkaz ojca zamieszka w pałacu Orwidów w Poświciu! Wuj Wojnat nie pozwoli mu zabrać Marty - ZWIASTUN, ZDJĘCIA

2023-09-24 20:16

W 2 odcinku "Dewajtis" Marek Czertwan (Karol Dziuba) tak jak kiedyś jego ojciec Paweł (Mirosław Baka) stanie się panem pałacu Orwidów w Poświciu. Wbrew sobie, własnym marzeniom, wypełni rozkaz zmarłego ojca i przeprowadzi się do Poświcia. Będzie chciał zabrać ze sobą ukochaną Martę (Ada Szczepaniak), ale wuj Czertwana, Piotr Wojnat (Wojciech Skibiński) mu na to nie pozwoli. Zakochani będą musieli się rozstać, a z ust Marty w 2 odcinku "Dewajtis" padną gorzkie słowa, że pałac i majątek są dla Marka ważniejsze od niej. Czertwan przysięgnie, że znajdzie Orwidów i nie zostanie w Poświciu na zawsze. Zobacz ZWIASTUN nowego odcinka "Dewajtis".

"Dewajtis" odcinek 2 - niedziela, 24.09.2023, o godz. 20.20 w TVP1

Rozstanie Marka i Marty w 2 odcinku "Dewajtis" będzie konsekwencją ostatniej woli Pawła Czertwana, który przed śmiercią prosił najstarszego syna, żeby zajął się pałacem Orwidów w Poświciu. Tak jak 25 lat temu młody Paweł (Stefan Pawłowski), który po wybuchu Powstania Styczniowego na prośbę przyjaciela, powstańca, a zarazem magnata Kazimierza Orwida (Wacław Warchoł), został zarządcą Poświcia. Nigdy jednak nie chciał tam zamieszkać. Wraz z drugą żoną Olgą (Małgorzata Pieczyńska) i ich dziećmi, utracjuszem Witoldem (Jan Hrynkiewicz) i wrażliwą Hanią (Anna Bielawska) całe życie spędził w Skomontach.

Pracowity, honorowy Marek w 2 odcinku "Dewajtis" nie spróbuje się nawet przeciwstawić rozkazowi ojca. Wuj Piotr Wojnat, brat Marii (Aurora Lipartowska),zmarłej matki Marka, przy każdej okazji będzie mu wypominał, że wszyscy traktują go gorzej niż woła do roboty. Dlatego Wojnat będzie przekonywał Marka, żeby poszedł na swoje, miał swoją żonę, ziemię i rodzinę, nie pracował dla Poświcia i Skomont!

Między Markiem a jego wujem w 2 odcinku "Dewajtis" dojdzie do gwałtownej kłótni o Martę, którą Wojnat przygarnął po śmierci jej rodziców, która nazywa go "dziadkiem". Piotr nie zgodzi się, żeby zamieszkała z Markiem w pałacu Orwidów bez ślubu! - Marty do Poświcia nie oddam! Ja cię nauczę jak się odpłaca za podłość! Dlaczego Wojnat tak postąpi? Bo chociaż kocha Marka jak syna, to Martę jak córkę i nie chce oddać jej na poniewierkę. Ma być panią!

Marta w 2 odcinku "Dewajtis" wpadnie w rozpacz, bo poczuje, że Poświcie dla Marka jest ważniejsze. - Poświcie lepsze ode mnie! - krzyknie z goryczą w głosie. On jednak obieca, że do niej wróci. Trudna rozmowa zakochanych zakończy się bolesnym rozstaniem. - Znajdę Orwidów! - przysięgnie Marek wujowi. - Duchów będziesz szukał! Jak wiatru w rzece?! - oburzy się Wojnat.

Po trudnym pożegnaniu w 2 odcinku "Dewajtis" Marek jak zawsze pójdzie poszukać otuchy w rozmowie ze starym, świętym dębem Dewajtisem. Podczas zwierzeń przyłapie go Julka i uświadomi mu, co się dzieje w dworze Czertwanów w Skomontach, jak macocha Olga i przyrodni brat Witold, po śmierci Pawła, będą szukali sposobu na ocalenie majątku. I postanowią wydać Hanię za mąż za bogatego Rymwida. Tylko Marek w 2 odcinku "Dewajtis" będzie mógł ocalić przyrodnią siostrę przed macochą.

Dewajtis, odcinek 2. Nowe rządy Czertwanowej. Marek straci Martę
Najnowsze