Dewajtis

Dewajtis. Gdzie kręcono nowy serial historyczny TVP? Tytułowy dąb, który jest święty dla bohaterów, istnieje naprawdę! - ZDJĘCIA

2023-09-19 8:39

Akcja serialu "Dewajtis", nowej produkcji historycznej TVP, toczy się w malowniczej XIX-wiecznej Żmudzi, a główny bohater Marek Czertwan (Karol Dziuba), zgodnie z wolą ojca przejmuje obcy majątek w Poświciu, pałac Orwidów. Ale tytuł serialu "Dewajtis" nawiązuje do starego dębu, który jest symbolem tradycji i międzypokoleniowej rodziny. Twórcy "Dewajtis" magię przyrody Żmudzi znaleźli w różnych lokalizacjach, jednak najważniejszy obiekt tytułowy dąb istnieje naprawdę i znajduje się pod Warszawą w okolicach Zalesia Górnego. Poznaj szczegóły gdzie kręcono "Dewajtis", zobacz ZDJĘCIA i ZWIASTUN serialu, który może stać się hitem jesieni.

Lokalizacje serialu "Dewajtis", gdzie toczy się akcja i nakręcone 7 odcinków?

"Dewajtis", składająca się z 7. odcinków saga rodziny Czertwanów i Orwidów, opowiada nie tylko burzliwe losy głównych bohaterów, ale także społeczności zaściankowo-dworskiej. Na pierwszy plan wysuwa się Marek Czertwan, który wbrew własnym pragnieniom wypełnia obowiązek umierającego ojca Pawła (Mirosław Baka) i bierze odpowiedzialność za majątek w Poświcie, pałac Orwidów, pozostawiony przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca, a zarazem magnata Kazimierza (Wacław Warchoł).

Główny bohater "Dewajtis" ukojenie i wiele odpowiedzi na nurtujące go pytania znajduje pod tytułowym dębem Dewajtisem, który jest dla niego oparciem i ucieczką od trudów życia. Chociaż akcja serialu historycznego TVP toczy się w różnych lokacjach, magię Żmudzi można poczuć dzięki zdjęciom zrealizowanym na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Wsi Radomskiej, Skansenu Kurpiowskiego, Pałacu Glinków w Szczawinie. Ale stary dąb rośnie w miejscowości Nowinki w okolicach Zalesia Górnego.

Ilona Łepokowska, królowa polskich seriali, która odpowiada za artystyczną opiekę nad zespołem scenarzystów "Dewajtis" powiedziała, że plenery odgrywają dużą rolę w przeniesionej na ekran powieści Marii Rodziewiczówny.

- W Zalesiu znajduje się nasz najważniejszy obiekt, dąb Dewajtis, który jest drzewem uznanym przez naszych bohaterów za święte. Pod tym dębem dzieją się szalenie ważne i znaczące sceny, rozłożone na całe życie głównego bohatera.Tutaj bawił się z matką, która opowiadała mu litewskie legendy. Tutaj bohaterowie żegnają się z oddziałem powstańczym, który wyrusza walczyć w powstaniu styczniowym. Tutaj właśnie Marek Czertwan przychodzi, żeby się pomodlić, pomyśleć - wyjaśniła w rozmowie z magazynem "Tele Tydzień".

Dewajtis. Nowy serial TVP wg powieści Marii Rodziwiczówny - ZWIASTUN
Listen on Spreaker.
Najnowsze