Telenowele wszech czasów. Najlepsze telenowele latynoskie ostatnich lat - ranking

2013-06-29 18:30 Ag

Telenowele od zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów. Latynoskie historie miłosne przyciągały i przyciągają miliony fanów tego telewizyjnego gatunku na całym świecie. Pierwszą telenowelą wyświetlaną w Polsce była brazylijska "Niewolnica Isaura" w 1984 roku. Po wielkim sukcesie "Niewolnicy Isaury" telewizje zaczęły emitować kolejne telenowele, głównie wenezuelskie, argentyńskie i meksykańskie takie jak: "Maria", "Manuela", "Esmeralda", "Zbuntowany Anioł".  Mamy dla was ranking telenowel wszech czasów, czyli 15. najlepszych seriali latynoskich ostatnich 30 lat.

Ranking najlepszych telenowel emitowanych w Polsce

1. "Niewolnica Isaura" - tytuł oryginalny "Escrava Isaura"
Brazylijska telenowela z 1976 roku emitowana w Polsce od 1984 cieszyła się w naszym kraju ogromną popularnością. Krążą już legendy o tym, jak podczas emisji "Niewolnicy Isaury" pustoszały wszystkie ulice.

Telenowela, w której główne role zagrali Lucelia Santos i Rubens de Falco, z jednej strony wywoała totalną krytykę w prasie, a z drugiej wielką sympatię widzów. Serial, uważany wówczas za kategorię B, już w czwartym odcinku miał 84 proc. widownię. Jego oddziaływanie na emocje ludzi uznano za fenomen socjologiczny.

Na fali tej popularności para aktorów grających głównych bohaterów (Isaurę i Leoncia) odwiedziła Polskę w maju 1985. Podczas tygodniowej wizyty odwiedzili Warszawę, Łódź, Skierniewice, Katowice, Sosnowiec i Kraków gdzie składali wizyty w szkołach, szpitalach i zakładach pracy.

>>> Jaka telenowela po Otchłani namiętności w TV4 od września? Kłamać aby żyć, La Tempestad, Que bonito amor? - zdjęcia

2. "Maria" - tytuł oryginalny "Maria de Nadie"
Telenowela argentyńska z 1985 roku na podstawie powieści Delii Fiallo była wyświetlana w Polsce na początku lat 90. W rolach głównych występują Grecia Colmenares i Jorge Martinez.

3. "Manuela"

Kolejna telenowela z Grecią Colmenares i Jorge Martinezem z 1991 roku to historia dwóch sióstr - Manueli i Isabel, które dorastają nie wiedząc o swoim istnieniu. Kiedy Isabel zostaje uznana za zmarłą po tragicznym wypadku jej mąż Fernando żeni się z poznaną we Włoszech Manuelą, która do złudzenia przypomina jego żonę. Isabel ze zniszczoną twarzą wraca do domu swojego męża i odkrywa, że ma przyrodnią siostrę, która zajęła jej miejsce w życiu Fernanda. Isabel ukrywa się w domu i robi wszystko by zamienić życie Manueli w piekło.

4. "Cristal"
Wenezuelska telenowela z 1985 roku, w której główne role grają Jeannette Rodrígue i Carlos Mata. Piękna modelka Cristal zostaje uwiedziona przez przystojnego Louisa Alfredo, pasierba Eliany Ascanio, właścicielki domu mody, która jest jej biologiczną matką. Louis Alfredo pod wpływem nacisków rodziny żeni się z inną, nie wiedząc, że jego ukochana jest z nim w ciąży. Wkróce zaczyna żałować swojego postępku...

Kolejne wersje "Cristal" to: meksykańska "Cristina" z 1999 roku z Adelą Norriegą i Rene Stricklerem oraz "Triumf miłości" z 2010 roku z Maite Perroni i Williamem Levym.

>>> Telenowele na wakacje 2013 w TV4 i internecie: Ukryta miłość, Kiedy się zakocham, Skradzione życia, Królowa Południa

5. "Maria z Przedmieścia" - tytuł oryginalny "Maria la del Barrio"
To meksykańska telenowela z lat 1995 roku, w której w rolach głównych wystąpili Thalia i Fernando Colunga.

Maria to młoda, doświadczona przez los dziewczyna. Zajmuje się zbieraniem śmieci, żyje z tego co znajdzie na ulicy. Po śmierci opiekunki Casildy otrzymuje pracę służącej w rezydencji "de la Vega". Tu okazuje się, że wysypisko śmieci było rajem w porównaniu z tym, co czeka biedną dziewczynę szykanowaną przez domowników.
W rezydencji mieszkają: pani domu Victoria (Iran Eory), jej najstarszy, rozpieszczony syn, tyran, Luis Fernando (Fernando Colunga) i próżna kuzynka, Soraya (Itati Cantoral), hipokrytka i intrygantka.

6. "Esmeralda"
Telenowela meksykańska z 1997-1998, wyprodukowana przez koncern mediowy Televisa, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie (zwłaszcza w innych krajach hiszpańskojęzycznych oraz w Europie Środkowej i Wschodniej).

Telenowela w Polsce pierwszy raz była emitowana od października 1998 do maja 1999, na antenie TVN od poniedziałku do piątku o godzinie 18. Główne role zagrali Leticia Calderon i Fernando Colunga. Aktorka gościła w Polsce w 1999 roku na zaproszenie TVN.

7. "Serce Clarity"- tytuł oryginalny "Luz Clarita"
Telenowela meksykańska z 1996 roku o Claricie (Daniela Luján) kilkuletniej dziewczynce, która po śmierci rodziców mieszka w domu dziecka ze swoją matką chrzestną. Kobieta tuż przed śmiercią wyjawia Claricie, że jej mama Rozalia żyje.

W poszukiwaniach matki pomaga Claricie ksiądz Salvador. Serdecznym przyjacielem księdza jest bogaty biznesmen Mariano (Cezar Evora), który postanawia przygarnąć Claritę, by była towarzyszką jego córki Marieli (Ximena Sarinana).

8. "Przyjaciółki i rywalki" - tytuł oryginalny "Amigas y Rivales"
Telenowela produkcji meksykańskiej z 2001 roku. W Polsce była emitowana przez telewizję TVN oraz TVN7.
Historia opowiada o przygodach czterech młodych, 21-letnich dziewczyn, które pochodzą z różnych klas społecznych: Laury, (Michelle Vieth), Jimeny (Ludwika Paleta), Ofelii (Adamari Lopez) oraz Nayeli (Angelica Vale).

9. "Luz Maria"
Telenowela peruwiańska oparta na powieści Delii Fiallo "Luz Maria". W Polsce emitowana przez telewizję Polsat w 2000 i 2003 roku. Główna para serialu to majętny Gustavo (Christian Meier) i biedna dziewczyna ze wsi, Luz María (Angie Cepeda), biologiczna córka wpływowego Miguela Mendozy, u którego pracuje jako służąca.

"Luz Maria" to remake argentyńskiej telenoweli "Stellina" z 1987 roku, w której w głównych rolach wystąpili Andrea Del Boca i Ricardo Darin.

10. "Fiorella" - tytuł oryginalny "Pobre Diabla"
Telenowela peruwiańska z 2001 roku ze znaną z "Luz Marii" Angie Cepedą oraz Salvadorem del Solarem. Akcja serialu rozgrywa się w Limie. Bohaterami są: potężna, bogata rodzina Meija Guzman, właściciele wydawnictwa America, jednego z dwóch największych w Limie oraz i ludzie pracujący: służba Guzmanów, mieszkańcy biednej dzielnicy skąd pochodzi główna bohaterka oraz jej przyjaciele.

Andres Mejia Guzman Senior dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory i zostały mu trzy miesiące życia. W ostatnich chwilach życia postanowił rozkochać w sobie młodą kobietę z biednej rodziny z przedmieść Limy, tytułową Fiorellę. Bierze z nią ślub i wyrusza w trzymiesięczną podróż poślubną. W dniu powrotu umiera na schodach własnego domu, gdzie zebrała się rodzina, by powitać jego żonę.

Fiorella, dotąd nieświadoma choroby męża i której w jednej chwili zawalił się cały świat, ma nadzieję na otrzymanie spadku po zmarłym mężu. Sprawę komplikuje jednak testament Andresa, który stwierdza, że Fiorella musi najpierw przez rok mieszkać na terenie posiadłości wraz z jego nieślubnym synem Andresem Mejia Guzmanem Juniorem. Rodzina rozpoczyna walkę ze spadkobiercami, a młodzi zakochują się w sobie.

11. "Zbuntowany Anioł" - tytuł oryginalny "Muneca brava"
Telenowela argentyńska z 1999 roku, która otworzyła Natalii Oreiro drzwi do międzynarodowej kariery aktorki i piosenkarki. W roli głównej obok Natalii Oreiro wystąpił Facundo Arana jako Ivo Di Carlo.

Główną bohaterką serialu jest Milagros – zwana pieszczotliwie Mili lub Cholito – młoda, śliczna i szalenie żywiołowa dziewczyna, mieszkająca w Buenos Aires. Dzieciństwo spędziła w sierocińcu. Jej matka zmarła przy porodzie. Pozostawiła córce medalik z wizerunkiem Matki Boskiej.

Kiedy Milagros kończy 18 lat zostaje zatrudniona w bogatej rodzinie Di Carlo jako służąca. Po pewnym czasie okazuje się, że Federico - głowa rodziny Di Carlo jest ojcem Milagros. Przed laty był zakochany w Rosario, która była służącą w domu jego ojca. Niestety Federico musiał poślubić dziedziczkę fortuny - Luizę, zostawiając tym samym swoją miłość. O wszystkim wiedzieli tylko Federico i ojciec Manuel. Federico ma zamiar zostać deputowanym, i ze względu na to nie przyznaje się do swojej córki, gdyż jest zdania, że to mogłoby zniszczyć jego karierę polityczną.

Opiekunką Milagros staje się matka Federica - Angelica. Poszukuje ona swojego wnuka, a jest nią Milagros. Angelica bardzo przywiązuje się do niej. Milagros zakochana jest w Ivie. Jednak cierpi ponieważ u jego boku widzi coraz to nowe kobiety.

12. "Paulina"- tytuł oryginalny "La Usurpadora"
Meksykańska telenowela wyprodukowana w 1998 roku była emitowana na antenie TVN. W rolach głównych wystąpili: Gabriela Spanic i Fernando Colunga. To histioria dwóch sióstr bliźniaczek - dobrej i szlachetnej Pauliny oraz wyrachowanej Paoli, która marzy o życiu bez trosk u boku swego kochanka.  Podczas przypadkowego spotkania obu sióstr Paola od razu dostrzega bliźniacze podobieństwo i wpada na pomysł, aby wysłać Paulinę do swojego domu, gdzie udawałaby Paolę. Podstępem wymusza jej zgodę na pełnienie roli uzurpatorki.

Po wielu przygotowaniach, podczas których Paulina uczy się zachowania Paoli, nadchodzi czas na wysłanie nowej "Paoli" do rezydencji rodziny Bracho. Paulina usiłuje pełnić rolę Paoli, jednakże ma zupełnie odmienny charakter, i to w tej nowej Paoli, a raczej w Paulinie, na nowo zakochuje się mąż - Carlos Daniel (Fernando Colunga). Oczarowane dzieci znajdują w niej czułą matkę. Niespodziewanie powraca prawdziwa Paola i demaskuje Paulinę, która zostaje wtrącona do więzienia. Rozpoczyna walkę o utraconą wolność i miłość Carlosa Daniela.

13. "Brzydula" - tytuł oryginalny "Yo soy Betty, la fea"
Kolumbijska telenowela wyreżyserowana przez Mario Ribero na podstawie scenariusza autorstwa Fernando Gaitána. W latach 1999-2001 powstało 169 odcinków, całość wyprodukował kanał RCN. Dalsze losy bohaterów ukazano w kontynuacji "Brzyduli" - "Ecomoda" (26 odcinków).

W rolę Brzyduli wcieliła się Ana Maria Orozco. Partnerował jej Jorge Enrique Abello jako Armando. Sukces serialu w Ameryce Łacińskiej sprawił, że powstała m.in. amerykańska wersja "Brzydula Betty" oraz polska "BrzydUla" , w której zagrała Julia Kamińska.

14. "Jesteś moim życiem" - tytuł oryginalny "Sos mi vida"
Telenowela argentyńska z 2006 roku z gwiazdami "Zbuntowanego Anioła" - Natalią Oreiro i Facundem Araną. Emitowana w Polsce od 28 sierpnia 2006 do 20 lipca 2007 w TV 4 i od 2 stycznia do 29 listopada 2007 również w Polsacie.

3 stycznia 2011 miała miejsce premiera polskiej wersji serialu "Prosto w serce" w TVN, w którym główne role zagrali Anna Mucha i Filip Bobek.

15. "Nie igraj z aniołem" - tytuł oryginalny "Cuidado con el angel"
Meksykańska telenowela wyprodukowana przez Televisę w 2008 roku. Głównymi aktorami są Maite Perroni i William Levy. Poprzednie wersje telenoweli zostały nakręcone w Wenezueli: w latach 70. jako "Una Muchacha Llamada Milagros" oraz w latach 80. jako "Mi Amada Beatriz". Wszystkie trzy wersje telenoweli to adaptacja powieści znanej scenarzystki Delli Fiallo.

Chcesz wiedzieć więcej o telenowelach? Polub nas na FACEBOOKU!

{% load polls_tags %}{% get_poll 6536 request.path %}

Najnowsze