Dom Pod Dwoma Orłami

Koniec Domu pod Dwoma Orłami. Ostatni 10 odcinek przesunięty! Tak się skończy historia Zofii i Heleny - ZDJĘCIA

2023-02-26 20:48

Ostatni 10 odcinek serialu "Dom pod Dwoma Orłami" w TVP1 zostanie wyemitowany z tygodniowym opóźnieniem. Zamiast w niedzielę, 5.03.2023, dopiero w kolejną niedzielę, 12.03.2023, widzowie zobaczą koniec "Domu pod Dwoma Orłami", w którym nastąpi finał poruszającej historii Zofii Szablewskiej (Karoliny Gruszka/Małgorzata Zajączkowska), jej przybranej córki Heleny Lach (Agnieszka Mandat) i rodzinnej tajemnicy związanej z wnuczką Marianną (Sonia Mietielica) oraz jej narzeczonym, Paulem Szablewskim (Thomas Christian). Wyjdzie wreszcie na jaw, że Paul jest prawnukiem Zofii, wnukiem jej syna Zbyszka. Zobacz ZDJĘCIA z 10 odcinka jak się skończy "Dom pod Dwoma Orłami"!

"Dom pod Dwoma Orłami" ostatni odcinek 10 - niedziela, 12.03.2023, o godz. 20.15 w TVP1

"Dom pod Dwoma Orłami" liczy 10 odcinków i dopiero finałowy będzie wyjątkową klamrą, która połączy losy bohaterów z tym, co działo się w premierowym odcinku. Stąd sporo nawiązań do bolesnej przeszłości Zofii Szablewskiej, która po wojnie w 1945 roku jako repatriantka ze Wschodu przybyła do Wrocławia, dawnego Breslau. Los postawił na drodze Zofii małą Niemkę, Helenkę, córkę Lisy Weber (Karolina Rzepa), właścicielki "Domu pod Dwoma Orłami". Ale w życiu Zofii pojawił się wówczas także mały chłopiec, Kazimierz Lach, pasierb oficera UB Jana Liskiego (Andrzej Konopka), innego lokatora domu. Po stracie własnych dzieci w radzieckim łagrze Zofia przygarnęła Helenkę jak swoją córkę. Z biegiem lat Helenkę i Kazia połączyła miłość.

W ostatnim 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" Zofia po wojnie spotka się we Wrocławiu z bratem Lisy, Karlem (Adrian Zaremba). Będzie chciał przed śmiercią jeszcze raz znaleźć się w rodzinnym domu, gdzie spędził lata młodości. Zobaczy tam młodą Helenę, którą przygarnęła Polka i od razu rozpozna w niej córkę Lisy. W nocy umrze.

Od wojny minie kilka lat, ale w 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" Zofia nie przerwie poszukiwań jedynego ocalałego syna Zbyszka (Eryk Lenartowicz) i męża Antoniego (Grzegorz Małecki). Już w 1945 roku Jan Liski poinformuje Zofię, że znalazł Zbyszka - mieszka w Jeleniej Górze i pracuje w UB. Szablewska pojedzie wraz ze współlokatorem, by to sprawdzić. Na miejscu zamiast syna zastanie Wasylkę Szewczuka (Andrew Zhuravsky), który uniknąć zdemaskowania, sięgnie po broń. Liski okaże się szybszy i zabije przybranego syna Zofii.

Na koniec "Domu pod Dwoma Orłami" akcja będzie się toczyła w dwóch przestrzeniach czasowych - zaraz po powodzi w 1997 roku i po wojnie, w 1945 roku.

Kim dla Marianny i Zofii okaże się Paul Szablewski w 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami"?

W decydującym momencie ostatniego 10 odcinka "Domu pod Dwoma Orłami"  w 199 roku sędziwa Zofia (Małgorzata Zajączkowska) będzie musiała się zmierzyć z prawdą na temat losów Zbyszka. Tym, co łączy jej zaginionego syna z narzeczonym wnuczki Marianny. Mimo że Paul Szablewski jest Amerykaninem nosi to samo, co ona nazwisko. Identyczność nazwisk oraz fakt, że dziadek Paula, Zbyszek, również pochodził z Kresów, znajdą wreszcie swoje wyjaśnienie.

Na koniec "Domu pod Dwoma Orłami" okaże się, że Marianna, czyli córka Niemki, Heleny i Kazimierza Lacha (Adam Ferency) i Paul, wnuk Zbyszka Szablewskiego są rodziną, choć nie łączą ich więzy krwi. Paul to prawdziwy prawnuk Zofii, a Marianna tylko jej przybrana wnuczka. W 10 odcinku "Domu pod Dwoma Orłami" Paul przyleci z Ukrainy do Polski. Oboje z Marianną mocno przeżyją to, czego dowiedzą się o przeszłości swoich rodzin. Marianna przekona matkę Helenę, że nie powinna wypierać się swoich niemieckich korzeni. Ujawnienie prawdy wszystkim przyniesie ulgę.

Emisja ostatniego 10 odcinka "Domu pod Dwoma Orłami" przesunięta!

"Dom pod Dwoma Orłami" skończy się 10 odcinkiem, którego emisja nastąpi dopiero w niedzielę, 12.03.2023. Skąd to przesunięcie? Wszystko dlatego, że przedostatni 9 odcinek "Domu pod Dwoma Orłami" zostanie wyemitowany z jednotygodniowym opóźnieniem, w niedzielę, 5.03.2023 w TVP1.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze