Pisarze opowiedzą ci o zbrodni

i

Autor: Materiały Prasowe

Pisarze opowiedzą ci o zbrodni

2019-09-19 0:00

Młode małżeństwo przygarnia pod swój dach 16-letniego ministranta. Nie wiedzą, że okaże się zabójcą. Jak zabił? Dlaczego? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć pisarka kryminalna Katarzyna Puzyńska. Już 20 września na ekrany telewizorów (telewizja kryminalna Crime+Investigation Polsat) wraca hitowy serial „Opowiem ci o zbrodni”. Nowe, mrożące krew w żyłach historie opowiedzą najlepsi w Polsce autorzy kryminałów.

W pierwszym odcinku ze zbrodnią mierzy się Katarzyna Puzyńska - psycholog, nauczyciel akademicki i specjalistka od poczytnych kryminałów psychologicznych. Na warsztat bierze morderstwa, których dopuścił się były ministrant. To zbrodnie, które zapiszą się w historii kryminalistyki, bo są niemal doskonałe. Ciał ofiar nigdy nie odnaleziono, a proces przebiegał poszlakowo. Morderca okazał się jednocześnie ofiarą.

Seks i pieniądze

Połowa lat 90. Młode małżeństwo Małgorzata i Zbigniew D. mieszkają na warszawskiej Woli z małą córeczką Olą. Nie są zamożni, ale też niczego im nie brakuje. Zbigniew jednak znęca się nad żoną i utrzymuje seksualne kontakty z mężczyznami. Pewnego dnia przyprowadza do domu 16-letniego ministranta Mariusza B. Znajomym mówi, że daje biednemu chłopakowi dach nad głową. W rzeczywistości powód jest inny – Zbigniew uwodzi Mariusza, ale chce też zobaczyć, jak młody chłopak uprawia seks z jego żoną. Małgorzata początkowo nie chce brać udziału w gierkach męża, potem jednak nie tylko pozwala na miłosny trójkąt, ale też bez pamięci zakochuje się w chłopaku. Rodzi ministrantowi córeczkę, Wikę. Zbigniew uznaje dziecko i łoży na obie dziewczynki. Mimo to Mariusz wyprowadza się od małżeństwa, a Małgorzata z dziećmi ucieka do matki. Wkrótce potem dochodzi do pierwszej tragedii. Jedną z przyczyn najprawdopodobniej są pieniądze.

Nocne przyznanie się do winy

W 2006 r. Zbigniew i jego córka Ola giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich ciał nie znaleziono do dziś. Rok później straszny los spotyka Henryka S., partnera Małgorzaty ze szkoły tańca. Jego ciała również nie znaleziono. W 2008 r. jest kolejna ofiara - ksiądz Piotr. Był kiedyś opiekunem chóru, w którym śpiewał nastoletni Mariusz B. Śledczy przypuszczają, że mógł mieć też z chłopakiem kontakty seksualne. Jeśli jednak ksiądz skrzywdził ministranta, to od tamtej pory minęło już wiele lat. Co jest więc przyczyną tej czwartej zbrodni? Tylko od księdza były ministrant nie chce pieniędzy. Dlaczego zabija? I co robi ze zwłokami?

Na początku nikt nie wiąże ministranta ze zbrodniami. Zresztą sprawy zaginięć badają trzy różne prokuratury, każda w swoim śledztwie. Na początku Mariusz otrzymuje tylko zarzut porwania Henryka i próby wyłudzenia od niego pieniędzy. Dopiero potem śledczy ustalają, że ministrant znał księdza Piotra i mógł mieć coś wspólnego z zaginięciem Zbigniewa i Oli. Po całonocnym przesłuchaniu Mariusz B. przyznaje się w końcu do wszystkich zbrodni. Potem z tych zeznań się wycofuje, a Małgorzata... daje mu fałszywe alibi. I to mimo oskarżeń o zabójstwo córki! Ostatecznie prokurator oskarża Mariusza B. o cztery zbrodnie. Dowodzi, że zabójca jest bardzo zdemoralizowany, wyrachowany, ma osobowość psychopatyczną i uczy się przy każdym z zabójstw – popełnia coraz mniej błędów, zostawia coraz mniej śladów. Sąd skazuje Mariusza B. na cztery kary dożywocia. W tej sprawie nadal jest jednak mnóstwo niewyjaśnionych wątków.

Dotknięcie strasznej prawdy

- Formuła programu „Opowiem ci o zbrodni” nieco się zmieniła. Pracujemy z prawdziwymi przypadkami, z prawdziwymi ludźmi, spotykamy rodziny, a często też winnych przestępstw – mówi Igor Brejdygant, scenarzysta, fotograf, reżyser, producent oraz autor bestsellerowej „Szadzi” i kilku innych kryminałów. – Dotykamy prawdy i to jest przejmujące – dodaje.

Brejdygant i inni pisarze opowiedzą nam o straszliwych zbrodniach, które wstrząsnęły Polską. Mają dostęp do akt sądowych, dzięki którym starają się dokonać dogłębnej analizy działań morderców.

- Nie przydzielono nam tych historii. Każdy z nas wybrał tę, w której było coś takiego, co go dotykało osobiście. To jest jedyna szansa opowiedzenia – my musimy mieć osobisty stosunek do tych historii – wyjaśnia Marta Guzowska, doktor nauk humanistycznych, wzięta archeolog, a jednocześnie pisarka kryminalna i laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru z 2013 roku.

7 historii, 8 pisarzy

W drugim sezonie programu „Opowiem ci o zbrodni” usłyszymy 7 kolejnych, przerażających historii. Zobaczymy rekonstrukcje przebiegu zbrodni, kluczowe miejsca, usłyszymy rozmowy z osobami zaangażowanymi w sprawy i rodzinami ofiar. O zbrodniach opowiedzą nam słynni autorzy powieści kryminalnych. Obok Katarzyny Puzyńskiej, Igora Brejdyganta i Marty Guzowskiej zobaczymy też:

Wojciecha Chmielarza - dziennikarza, pisarza, speca od wywiadu gospodarczego, jednego z najbardziej cenionych autorów kryminalnych. Chmielarz pięciokrotnie był nominowany do i raz nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru. Laureat nagrody „Złoty Pocisk” w kategorii najlepszy kryminał 2018 roku za książkę „Żmijowisko”,

Małgorzatę i Michała Kuźmińskich – ona jest antropologiem kultury, blogerką, zarządza projektami w branży IT. On to wicenaczelny „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger. Ich książki doczekały się własnej kategorii: „etno-kryminał”,

Joannę Opiat-Bojarską - uznaną autorkę powieści kryminalnych, która nie boi się niewygodnych tematów. W pisaniu stawia na realizm, emocje i matematyczną precyzję,

Maxa Czornyja – z zawodu adwokata, a w ostatnich latach również bestsellerowego autora mrożących krew w żyłach kryminałów.

Nowa seria programu „Opowiem ci o zbrodni” to 7 odcinków. Premiery co piątek, począwszy od 20 września, o 22.00, w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat.

Więcej na: https://www.crimeinvestigation.pl/programy/opowiem-ci-o-zbrodni

Najnowsze