Dom pod Dwoma Orłami

Dom pod Dwoma Orłami, odcinek 9: Mała Helenka nie doczeka się na powrót matki. Straszna śmierć Lisy - ZDJĘCIA, ZWIASTUN

2023-03-05 19:49

W 9 odcinku "Dom pod Dwoma Orłami" Lisa (Karolina Rzepa) zdoła uratować swoją córkę Helenkę przed śmiercią z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wkroczą do Breslau i splądrują rodzinny dom Weberów. Niestety sama zginie w strasznych okolicznościach. Jej nagie ciało będzie leżało zawinięte w dywan w ogrodzie. Co się stanie z Helenką? Ukrytą w domu, przerażoną dziewczynkę w 9 odcinku "Dom pod Dwoma Orłami" znajdzie Fela (Justyna Janowska), Polka, którą jako służącą zatrudni u Lisy niemiecki oficer Otto Hissen (Przemysław Stippa). Córka Lisy nie doczeka się na powrót mamy. Ale w "Domu pod Dwoma Orłami" spotka Zofię Szablewską (Karolina Gruszka), która zastąpi jej matkę. Zobacz wstrząsające ZDJĘCIA z 9 odcinka i ZWIASTUN.

"Dom pod Dwoma Orłami" odcinek 9 - niedziela, 5.03.2023, o godz. 20.15 w TVP1

Śmierć Lisy Weber w 9 odcinku "Dom pod Dwoma Orłami" poprzedzą wstrząsające wydarzenia, które uzmysłowią niemieckiej lekarce jakim niewyobrażalnym koszmarem jest wojna. Zanim Lisa z córką Helenką będzie musiała uciekać z rodzinnego domu i z Breslau po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej, Otto Hissen przyprowadzi jej do pomocy sprzątaczkę. Fela będzie Polką, ofiarą Auschwitz, która dostanie za zadanie nie tylko pomaganie lekarce, ale przede wszystkim szpiegowanie dla gestapo. Fela znajdzie w domu Lisy bezpieczne schronienie, zrozumienie. Mimo, że w obecności Niemki będzie się czuła zagrożona, to między nimi nawiąże się porozumienie.

Lisa w 9 odcinku "Dom pod Dwoma Orłami" zaufa Feli do tego stopnia,że powierzy jej opiekę nad Helenką. Pewnego dnia zerwie ich z łóżek przymusowa ewakuacja z Breslau. Lisa umieści w metalowej kasecie pamiątki oraz pamiętnik i schowa ją w piwnicy. Chaos i panika panujące w mieście uniemożliwią Lisie, Feli i Helence ucieczkę przed wrogą Armią Czerwoną. Ludzie pragnący dostać się do pociągu zaczną tratować siebie nawzajem.W zamieszaniu Lisa straci z oczu Helenkę. Córeczki nie będzie ani wśród tłumu, ani wśród leżących przed stacją ciał zamarzniętych dzieci. Odnajdzie ją po powrocie do domu, Fela uratuje Helenkę przed śmiercią na peronie.

Niedługo potem w 9 odcinku "Dom pod Dwoma Orłami" Fela dostanie rozkaz przymusowej pracy przy szyciu mundurów dla hitlerowców. Z biegiem czasu Breslau, które miało być twierdzą Niemców, przejdzie pod panowanie wyzwoleńczej armii radzieckiej. Kiedy Fela wróci do domu Weberów nie zastanie tam już Lisy. Znajdzie tylko przerażoną Helenkę, która nie doczeka się na powrót matki.

Przed wyjazdem do Warszawy w 9 odcinku "Dom pod Dwoma Orłami" Fela przekaże córkę Lisy pod opiekę sąsiadów, ale Helenka nie zostanie z nimi na długo. Wróci sama do rodzinnego domu. Śpiącą w łóżku Lisy dziewczynkę znajdzie Zofia Szablewska, która zamieszka w domu Weberów. Do niej właśnie Helenka powie po niemiecku "mamo"...

Polowanie na ćmy zastąpi Dom pod Dwoma Orłami? Będzie jeszcze bardziej brutalny! Sonia Mietielica znów w roli głównej - ZWIASTUN, ZDJĘCIA
Najnowsze