Doktor Queen to tak naprawdę szamanka! Co warto wiedzieć o kultowym serialu

2020-09-18 9:39

To niesamowite, że produkowany przez pięć lat serial "Doktor Quinn" przebił popularnością wiele innych, które mają dużo dłuższą historię. Kiedy w 1993 roku pokazano trwający aż 120 minut odcinek pilotażowy, było wiadomo, że produkcja skradnie serca widzów. Osadzony mocno w historii Stanów Zjednoczonych, pokazywał silną kobietę emancypantkę, która mimo początkowej nieufności i niechęci lokalnej społeczności, wykonywała zawód lekarza w tamtych czasach zarezerwowany dla mężczyzn.

Urocza młoda dama przyjeżdża pewnego dnia do maleńkiego miasteczka Colorado Springs. Gdy jego mieszkańcy dowiadują się, że będzie praktykować tam zawód lekarza, są tym początkowo wstrząśnięci. Pierwszy raz na oczy widzą kobietę, która wykonuje tę profesję i nie przekonuje ich to, że studia skończyła z wyróżnieniem. Stopniowo jednak, kiedy okazuje się, że jest fantastycznym fachowcem, a jednocześnie przeuroczą, ciepłą i empatyczną kobietą, staje się ona ich ulubienicą, powierniczką codziennych kłopotów i przyjaciółką. Wiele emocji wzbudza powolutku rozwijająca się miłość pomiędzy Quinn a Sullym - przystojnym traperem. On był przekonany, że po śmierci swojej żony już nigdy nikogo nie pokocha, ale młoda lekarka otwiera jego serce. Jeszcze za nim ostateczne wyznają sobie miłość, łączy ich wspaniała przyjaźń, a mężczyzna pomaga Quinn w codziennych sprawach, m.in. wychowywaniu trójki dzieci, które lekarka adoptuje po śmierci jednej z mieszkanek miasteczka.

Ciekawostką jest to, że druga część oryginalnego tytuł serialu "Dr. Quinn, Medicine Woman" jest błędnie tłumaczona na "lekarka". Tymczasem naprawdę oznacza uzdrowicielkę, szamankę i pochodzi z języków Indian. Takie imię nadaje Michaeli w odcinku pilotowym Indianin Czarny Kocioł po tym, jak kuruje go ona potajemnie w swojej stodole. 

Do polski serial trafił dość szybko, bo ledwie rok po emisji pierwszego odcinka w USA. W sumie nakręcono ich 149, które złożyły się na sześć serii. Ponieważ sympatia jego fanów długo nie słabła w latach 1999 i 2001 nakręcono jeszcze dwa filmy fabularne, ale popularność "Doktor Quinn" wyszła również poza ekrany - na podstawie serialu powstało kilkanaście książek z czego 5 z nich napisała Dorothy Laudan. Były one tłumaczone na wiele języków.

Ponieważ serial okazał się ogromnym komercyjnym sukcesem, producenci planowali również nakręcenie spin-offu, który miał się koncentrować na losach właściciela saloonu Hanka Lawsona (William Shockley). Miał nosić tytuł "California". Nakręcono jednak tylko odcinek pilotażowy i projekt zawieszono.

Doktor Quinn stała się dla wielu widzów ikoną amerykańskiej kobiety - silnej, niezależnej, wykształconej i odważnej. I pomyśleć, że do takiej roli zatrudniono brytyjską aktorkę Jane Seymour, która mimo iż miała już w dorobku wiele znakomitych ról, to właśnie Michaela dała jej nieprzemijającą popularność.

Emisja w TV:

Doktor Quinn

pon.-pt. 13.30 TNT

Najnowsze