Dewajtis

Dewajtis. Taki naprawdę był Marek Czertwan. Zdradzamy szczegóły, których nie zobaczysz w serialu!

Główny bohater "Dewajtis" to młodzieniec piękny i o dobrej duszy. Marek Czertwan (Karol Dziuba), syn Pawła (Mirosław Baka) dla Polski i rodziny jest gotów poświęcić wszystko - majątek i osobiste szczęście. Czy takim stworzyła go Maria Rodziewiczówna, autorska "Dewajtis", słynnej powieści , na podstawie której powstał serial? Sprawdź, zdradzamy wszystkie szczegóły - i zobacz ogromną GALERIĘ ZDJĘĆ!

Dewajtis. Cała prawda o Marku Czertwanie. Taki był na kartach powieści

"Dewajtis", który okazał się wielkim hitem TVP1, to historia  Marka Czertwana, dziedzica rodu, który zmaga się z obowiązkami nałożonymi przez ojca Pawła i poszukiwaniem własnego szczęścia. Serial wiernie oddaje literę powieści Marii Rodziewiczówny, która dzieje się na wschodnich kresach Polski, dziś na granicy z Litwą. Nie ma jeszcze Polski na mapie, a powstańcy styczniowi po kolejnej wyzwoleńczej klęsce "liżą swoje rany". W takim smutnym czasie poznajemy młodego mężczyznę, który spokojnie może świecić przykładem także dzisiaj.   

Marka poznajemy w "Dewajtis", kiedy ukończone ma lat 28.  Czertwan wywodzi się ze starej ziemiańskiej rodziny na Żmudzi. Jego ojciec Paweł był właścicielem Skomontów i – na prośbę przyjaciela Kazimierza Orwida – zarządcą majątku Poświcie. W 1 odcinku serialu Paweł na łożu śmierci przekazał synowi swoje obowiązki. Jaka była matka tego wspaniałego człowieka? Maria pojawia się w serialu w retrospekcjach - gra ją Adrianna Izydorczyk, a młodego Pawła Stefan Śniegocki.  

Matka Marka w "Dewajtis" nazywała się z domu Maria Wojdat. Kobieta pochodziła z tzw. niższej sfery i nigdy nie czuła się dobrze bogatym domu. W dodatku jej mąż, Paweł Czertwan pracował całymi dniami, więc dodatkowo z tego powodu czuła się bardzo samotna. Syn Marek był jedyną radością życia Marii. Chłopiec miał 8 lat, kiedy matka zmarła.

Marek Czertwan w powieści Rodziewiczówny "Dewajtis" był: "olbrzymiego wzrostu", "jasnowłosy" i "przystojny". Wzorem ojca całkowicie oddawał się pracy i obowiązkom, a jego pracowitość okreśłana była jako "nadludzka". Inne przymioty Marka, które opisane zostały w książce znamy także z serialu: uczciwość, wierność danemu słowu i wytrwałość.

Nic dziwnego, że na kartach "Dewajtis" Marek zostaje porównany do legendarnego rycerza: "miał takie same surowe i zacięte rysy, jakby jeździec żelazny bratem mu był, czy ojcem, i na boje iść mieli razem".

Marek w "Dewajtis" to najstarszy syn Pawła Czertwana. Dzięki dobremu wychowaniu przez kochających ludzi, młody Czertwan związany jest blisko z rodzinną i przyrodą. Oprócz starego, tytułowego dębu, któremu Marek zwierza się ze wszystkich tajemnic, bardzo ważna jest dla niego rzeka Dubissa. To właśnie w niej stracił bliskiego przyjaciela - CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ>>>

W kolejnych odcinkach "Dewajtis" ujawniony zostanie niezwykły partiotyzm Marka. Czertwan spotka także wielką miłość. Czy szczęśliwą? Przekonamy się śledząc jego losy w niedzielne wieczory w TVP1.  

Nie przegap: Dewajtis, odcinek 3: Mroczna tajemnica Marka wyjdzie na jaw. Tylko wigilijna wróżba da mu jeszcze nadzieję – ZDJĘCIA, ZWIASTUN

Dewajtis, odcinek 3: Trauma Marka i tajemnicza wróżba. Czy odwróci się los Czertwana? - ZDJĘCIA, ZWIASTUN
Dewajtis. Nowy serial TVP wg powieści Marii Rodziwiczówny - ZWIASTUN
Najnowsze