Dewajtis

Dewajtis, odcinek 1 streszczenie: Paweł Czertwan przed śmiercią przekazuje pałac Orwidów swojemu synowi Markowi - ZWIASTUN, ZDJĘCIA

2023-09-17 22:21

"Dewajtis" odcinek 1 premiera w TVP1 w niedzielę, 17.09.2023, o godz. 20.20. "Dewajtis" odcinek 1 streszczenie nowego serialu historycznego, który jest ekranizacją powieści Marii Rodziewiczówny, opowieścią o burzliwych losach rodziny Czertwanów i przywiązaniu do ziemi. Kazimierz Orwid (Wacław Warchoł), właściciel pałacu w Poświciu, bierze udział w powstaniu styczniowym. Za to zostaje zesłany na Syberię, a majątek przekazuje przyjacielowi, Pawłowi Czertwanowi (Stefan Pawłowski). Ten postanawia pielęgnować dobytek do czasu powrotu mężczyzny z wygnania. Co jeszcze wydarzy się w 1 odcinku "Dewajtis"?

Mija 25 lat... Stan zdrowia Pawła (Mirosław Baka) znacznie się pogarsza. Na łożu śmierci prosi on syna, Marka (Karol Dziuba), by przejął pałac Orwidów, majątek ziemski Poświcie. Chłopak szlachetnie godzi się z wolą ojca, pomimo nadziei na inną przyszłość. Rozkaz umierającego ojca Marka nakłada na niego nowy obowiązek, chociaż młody Czertwan nie wie, co go przez to czeka. Opieka nad posiadłością w Poświciu to dla Marka sytuacja, której się nie spodziewa. Musi stanąć w obronie nie tylko majątku, ale także prastarego dębu, tytułowego Dewajtisa, który staje się dla niego i innych bohaterów ucieczką od trudów życia i symbolem międzypokoleniowej wspólnoty.

Po przybyciu do Poświcia w życiu Marka pojawia się także piękna, roztaczająca niezwykły urok Irena (Michalina Olszańska), prawowita spadkobierczyni dworku, z którą Czertwan połączy uczucie. Ideały, które zawsze przyświecały Markowi zostają wystawione na ciężką próbę, a jego pragnienia staną w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę, przez zmarłego ojca.

"Dewajtis" - obsada, bohaterowie, kto jest kim?

- Marek Czertwan - Karol Dziuba

- Olga Czertwan, macocha Marka - Małgorzata Pieczyńska

- Aneta Czertwan, ciotka Marka - Maria Pakulnis

- Rymko Ragis - Tomasz Sapryk

- Paweł Czertwan, ojciec Marka - Mirosław Baka

- Hanna Czertwan, przyrodnia siostra Marka - Anna Bielawska

- Witold Czertwan, przyrodni brat Marka - Jan Hrynkiewicz

- Paweł Czertwan w młodości - Stefan Pawłowski

- Maria Czertwan, matka Marka - Aurora Lipartowska

- Marta Wojnat - Ada Szczepaniak

- Kazimierz Orwid, ojciec Ireny - Wacław Warchoł

- Irena Orwid - Michalina Olszańska.

Dewajtis. Nowy serial TVP wg powieści Marii Rodziwiczówny - ZWIASTUN
Listen on Spreaker.
Najnowsze