SUPERSERIALE Newsy Streszczenia Oglądaj online Kulisy seriali Galerie Piosenki Video
SuperSeriale newsy Bodo. Jak zmarł Eugeniusz Bodo? Tajemnica śmierci gwiazdora wyszła na jaw dopiero w 1989 roku

Bodo. Jak zmarł Eugeniusz Bodo? Tajemnica śmierci gwiazdora wyszła na jaw dopiero w 1989 roku

25.04.2016, godz. 07:27
Eugeniusz Bodo
Eugeniusz Bodo Amant.04 foto:

Śmierć Eugeniusza Bodo przez lata była owiana tajemnicą. Powstało wiele hipotez na temat tego jak zmarł Eugeniusz Bodo, którego biorafię widzowie mogą śledzić w serialu TVP1 "Bodo". Prawda wyszła na jaw dopiero w 1989 roku. To właśnie wtedy rosyjski Czerwony Krzyż wydał dokument, z którego wynika, że Eugeniusz Bodo zmarł z głodu i wycieńczenia 7 października 1943 roku w łagrze w Kotłasie.

Życiorys Eugeniusza Bodo, który stał się inspiracją do nakręcenia serialu "Bodo" to nie tylko wzloty, ale także bolesne upadku. Tym najgorszym byłą śmierć największego aktora dwudziestolecia międzywojennego.

Patrz: Bodo. Zmiana aktora grającego Eugeniusza Bodo. Dlaczego Tomasz Schuchardt zastąpił Antoniego Królikowskiego?

Wielu widzów na pewno zastanawia się jak zmarł Eugeniusz Bodo. W serialu "Bodo" od samego początku pojawiają się bowiem urywki scen z sowieckiego więzienia, w których można zobaczyć konającego Eugeniusza Bodo. 40-letni aktor wpadał w śmiertelną pułapkę w czerwcu 1941 roku we Lwowie. Właśnie wtedy zniknął bez śladu, a brak wiedzy o dalszych jego losach sprawił, że pojawiło się kilka hipotez o jego śmierci.

Według jednej z nich Bodo został zastrzelony w teatrze tuż po zejściu ze sceny przez Niemców. Artysta miał też zostać przypadkowo aresztowany przez NKWD i rozstrzelany.

Prawda o śmierci Eugeniusza Bodo ujrzało światło dzienne w 1989 roku. Jak podaje magazyn "Życie na gorąco" wtedy ukazały się "Notatki więźnia" autorstwa Alfreda Mirka, który poznał Eugeniusza Bodo podczas odsiadywania wyroku na początku lat 40. W tym samym czasie do śledztwa w sprawie śmierci Bodo włączyła się jego krewna. Odpowiedź przyszła z rosyjskiego Czerwonego Krzyża.

Przeczytaj: Bodo. Teodor Junod i Dorota Junod. Kim byli rodzice Eugeniusza Bodo?

Dokument stwierdzał, że Eugeniusz Bodo zmarł 7 października 1943 roku w łagrze. Do informacji dołączone były dwa zdjęcia aktora w więziennym drelichu, z ogoloną głową i zarośniętą twarzą. Śmierć Bodo była konsekwencją aresztowania przez NKWD.

W czerwcu 1941 roku Eugeniusz Bodo napisał do władz pismo o umożliwienie mu opuszczenia ZSRR i wyjazd do USA, powołując się na swój szwajcarski paszport. Nie spodziewał się, że NKWD z tego powodu uzna go za szpiega. Tym bardziej, że znał kilka języków, a przed wojną często odbywał służbowe podróże do Berlina.

Eugeniusz Bodo został aresztowany w centrum Lwowa 25 czerwca 1941 roku. Przewieziono go do moskiewskiego więzienia Butyrki. Skazany za szpiegostwo, w połowie maja 1943 roku Eugeniusz Bodo został przetransportowany do łagru w Kołtasie. Zmarł pół roku później z głodu i wycieńczenia. Został pochowany w bezimiennym grobie.

Chcesz wiedzieć więcej o serialach? Odwiedź nas na Facebooku!

Źródło: Paulina Koziejowska
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: